DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000

SERDAR CEMAL HOCA
SERDAR CEMAL HOCA
Giriş Tarihi : 12-06-2024 21:59

ZAYIFLAMAK İSTEYENLER

 

Kişi diyet konusunda üstüne düşeni yapacak ve manevi güç bulmak için dua etmeyi ihmal etmeyecek.

Bu iki yolu aynı anda denemeden başarıya ulaşmak mümkün değildir. Uzun yıllar diyet yapıp sonuca ulaşmayan kişilerin yaptıkları en büyük hata işte bu manevi tarafı (duayı) eksik bırakmalarıdır. Tabi ifade ettiğimiz üzere dua edip hiçbir diyet kuralına uymamak da aynı nispette mantıktan ve izandan uzak bir yol olacaktır.

Bu yazımızda hem belli diyet kurallarından söz edeceğiz hem de zayıflamak için dua örneklerinden en etkilisi kabul edilen ve 10 esma ile 1 lafızdan oluşan dua örneğine yer vereceğiz.

Yazımızı 3 temel başlık halinde kaleme aldık. Birinci bölümde İslam peygamberinin zayıflamak ve yemek adabı ile alakalı görüşleri bulunuyor. İkinci bölümde günümüz diyet uzmanlarının bazı tavsiyelerini liste halinde sunacağız. Üçüncü bölümde ise zayıflama duasının yapılış adabı ve sözleri üzerinde duracağız.

Zayıflamak için dua etmeden önce Hz. Muhammed’in yemek adabı ile alakalı hadisi şeriflerine bakmakta fayda vardır.

Her konuda olduğu gibi yemek yeme ve zayıflama konusunda da İslam Peygamberi, Müslümanların rehberidir. Hz. Muhammed’in konuyla ilgili hadisleri zayıflamak isteyenler için gerçek birer iksir vazifesi görmektedir. Zira Hz. Peygamberin önerileri günümüzde bilim tarafından da teyit edilmiş son derece faydalı bilgilerdir.

Hz. Muhammed’in zayıflama ve yemek adabı ile alakalı hadisleri

"İnsana belini doğrultacak birkaç lokma yeter. Bunu yapamıyorsa; karnının üçte birini yemeğe, üçte birini suya, üçte birini de teneffüs etmeye ayırsın." (Tirmizî)

Bir kişinin yiyeceği iki kişiye, iki kişinin yiyeceği dört kişiye, dört kişinin yiyeceği de sekiz kişiye yeter. (Tirmizi)

Kâfir yedi bağırsak dolduracak kadar yer, mümin ise tek bağırsak dolduracak kadar yer. (Müslim)

Biriniz yemek yerken: ‘Bismillah’ desin; başta söylemeyi unutursa hatırladığı an söylesin. (Yemeğin) ‘Başında da sonunda da Bismillah’ desin. (Ebu Davud)

Yemeğin bereketi hem yemekten önce, hem de yemekten sonra elleri yıkamaktadır. (Tirmizî)

Ayrıca Hz. Peygamber az yemenin, doymadan sofradan kalkmanın, lokmaları ağza göre almanın ve iyice çiğnedikten sonra yutmanınönemine de çeşitli vesilelerle değinmiştir.

Zayıflamak için dua ederken uzman önerilerini de göz önünde bulundurun

Zayıflamak için dua eden mümin, zayıflama çabasının bir sağlık sorunu olduğunu bilmeli ve mutlaka hekimlerin yol göstericiliğine başvurmalıdır. Günümüzde diyet uzmanlarının kilo vermek ile alakalı önerilerini şu biçimde sıralamak mümkündür:

Yemekler iyice çiğnenerek yenilirse hem mide sağlığı korunmuş olur hem de kişi fazla kilo almaktan kurtulur.

Yemek sırasında su içmek tokluk hissi vereceğinden zayıflamaya yardımcı olur.

Gazlı ve kafein içerikli içecekler kalıcı kilo oluşumuna yol açacağı için mümkün olduğunca bunlardan uzak durulmalıdır.

Yoğurt ve sebze kişiye tokluk hissi vermelerine rağmen diğer yiyeceklere göre daha hızlı kilo verdirirler.

Bitkisel içeceklerin belli bir miktarda tüketimi zayıflamayı kolaylaştırır.

Ev yemekleri tercih edilmeli fastfood denilen hazır yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Hareketli bir yaşam tercih edilmelidir. Düzenli spor yapmaya gayret edilmeli, buna fırsat bulunamıyorsa mutlaka her gün yürüyüş yapılmalıdır.

Akşam belli bir saatten sonra kesinlikle hiçbir şey yenilmemelidir. Uzmanlar uyumadan en az iki buçuk saat öncesinden yemeye son verilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Tuz kullanımı mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır.

Yemeklerde televizyon izlemek ya da gazete okumak kişinin farkında olmadan çok yemesine neden olur. Bu nedenle yemekte bu tür davranışlardan uzak durulmalıdır.

Zayıflamak için dua Hz. Peygamber zamanında var mıydı ya da bu dua ilk defa ne zaman ortaya çıktı?

Hz. Muhammed döneminde birazdan lafızlarını aktaracağımız zayıflamak için dua örneği yoktu. Bu dua Abbasiler döneminde orta çıktı ve İslam uleması tarafından tavsiye edildi.

Asrı Saadet döneminde zayıflamak için dua etmeye ihtiyaç duyulmuyordu. Daha doğrusu hiçbir sağlık problemi neredeyse yoktu. Hatta bu konuda anlatılan meşhur bir rivayet oldukça öğreticidir:

İslam’ın ilk yıllarında belki müminlerin doktora ihtiyacı olur düşüncesi ile bir hekim devamlı Hz. Peygamber ve ashabının yanında kalır. Fakat çok uzun süre kimse hastalanmaz. Doktor da Müslümanların niçin hastalanmadığını Hz. Peygambere sorar. Peygamber efendimiz “Müslümanlar tam olarak acıkmadan sofraya oturmazlar ve sofradan doymadan kalkarlar.” cevabını vermiştir.

Gerçekten de sünnete uygun davranıldığı zaman kilo almak pek mümkün gözükmemektedir.

Aşağıda sözleri aktardığımız zayıflamak için dua örneği Hz. Peygamberimizden sonra ortaya çıkmış ve sayısız insana Allah’ın izni ile şifa vermiştir. Günümüzde de şifa bulmak ve fazla kilolarından kurtulmak için insanlar bu duadan istifade etmektedir.

Zayıflamak için duanın sözleri

Burada aktardığımız dua metnini kişi ezberlemekte zorlanıyorsa duayı bir kağıda yazıp oradan da okuyabilir. Bunda bir mahzur yoktur. Söz konusu dua her sabah uyandıktan sonra ve her gece uyumadan önce okunacaktır.

Zayıflamak için dua ve esma-i şerifler şöyledir:

“Süphane Rabbiyel aliyyil a-lel vehhab”

Ya Rahman

Ya Nafi

Ya Melik

Ya Selam

Ya Aziym

Ya Mucib

Ya Vedud

Ya Mugtedir

Ya Badın

Ya Nur

· Ve şifaül lima fissuduri ve hüdev ve rahmetül lil müminiyn.”

· Hazmın kolaylaşmasını ve mevlanın fazlından doymayıda niyet ederek (Atmışaltı)66 defa "Ellah" ismi şerifini okumakta yine çok faziletli bir esma-i şeriftir.

· Fırsat buldukça,acıkma belirtileri his edilince veya önceden doymayı mevladan dileyerek "yasin-i şerif "okunmasıda çok faideli ve faziletlidir.

· Mümkünse tokluğu niyet ederek zemzem suyunu bol içmekde açlığı giderir.

Bu duada ilk kısım Hz. Muhammed’in dualara başlarken söylediği sözlerdir. Ardından “ya” nidası ile sıralanan 10 sözcük, Allah’ın güzel isimleri yani esmaul hünsadandır. Son kısımdaki cümle ise şifa vermesi için okunan Kuran ayetidir. (Yunus-57)

Bu dua, diyet yapan kişilere manevi destek olacak ve diyetin başarılı sonuçlar vermesine yardımcı olacaktır. Dua gibi etkili bir manevi güçle desteklenmiş diyetlerin başarıya ulaşması unutmayınız ki her zaman çok daha mümkün olabilmektedir.

Zayıflamak için dua zayıflamak isteyip de zayıflayamayan kardeşlerimiz için okumasını önerdiğimiz dualardır. Kardeşlerim zayıflamak için bir çok yol bulunmaktadır. Bütün dualarımızda belirttiğimiz gibi Allah tan bir istekte bulunmadan önce ilk olarak mücadele etmenizi öneririz. Zayıflama yollarını denerken en çok rastlanan sıkıntıların başında sağlık sorunları gelmektedir. Zayıflamak ister iken sağlığınız dan olmayınız. Bütün zayıflama yolları denediniz ve zayıflamadıysanız ise aşağıda sizler için önerdiğimiz zayıflamak için dua ları okuyabilirsiniz.

Samed, hiç bir şeye muhtaç olmayan, tüm canlıların ihtiyaçlarını gideren ve her türlü istekte doğrudan kendisine başvurulan demektir.

§ Zayıflamak için şişmanlıktan dolayı rahatsızlık çeken, vücudunu taşıyamayan veya zayıflamak isteyen kimseler bol miktarda, Allah, Allah… diye okunur. La ilahe illallah okurken de bitimin de ise Muhammedur resulullah demelidir. 40 gün boyunca her gün birer lokma ekmeğe el-kabidu esması yazılır ve yenilir.. (Arapçası yazılacak ve abdestli..) Her gün 520 kere Ya Samed esması okunur.. Her şey Allah’ın elindedir ve şifa verenlerin en hayırlısı Allah’tır. Kilo problemi de bir tür hastalıktır ve hastalıktan kurtulmak için siz elinizden geleni yapıp Allah’tan şifa istemelisiniz.

§ Ya men ismuhu deva ve zikruhu şifa. Ya men yec’alu’ş-şifae fi ma yeşau mine’l-eşyai salli ala Muhammdin ve Al-i Muhammedin vec’al şifai min haza’d-duai fi ismike haza” Daha sonra 10 defa “Ya Allah” 10 defa “Ya Rabbi”10 defa “Ya Erham’er-rahimin” yazılır.

§ Ey ismi dertlere deva olan Allah, ey zikri hastalıklara şifa olan Allah, ey istediği her şeyde şifa bulduran Allah, salat ve selamın Muhammed ve Ehlibeytine olsun. Okuduğum bu isimleri benim için şifa karar ver Ya Allah, ya Rabbi, ya Erhamer-rahimin.

Zayıflamak için yediğiniz yemeğe, özellikle içtiğiniz suya su cümleleri sarfedin;

§ Beni sağlığıma kavuşturuyorsun. Bana hayat ve enerji veriyorsun. Seni içtikçe bana rahatsızlık veren tüm biyolojik etmenleri bir, bir yok ediyorsun. Benim ideal kiloma düşmem için vücudumda gerekli reaksiyonları gerçekleştiriyorsun. Sağlığım için en iyisi sensin.

Bilimsel olarak suya okunan dua niyet vs. suyu etkilediği ve suya yüklenen niyetin bedende gerçekleştiği kanıtlanmıştır.

§ Ey yüce rabbim, yarın bana zayıflamak için güç ve kudret ver. Bedenime hayrı gelmeyecek lokmaların boğazımdan geçmesine izin verme. Bu bedeni emanetçin olarak taşıyorum. Bu emaneti iyi muhafaza edebilmek için zayıflamak istiyorum. Sen bana yardım et ve beni miskinliğe itecek kiloları vermeme yardımcı ol. Amin.

Bedenin ne yiyeceğine karar veren Ruh tur. Ruhun dinginliğini bedene yarar sağlar. Ruhu tatmin etmek ise en iyi dua ile olur.

Karnı tıka basa doldurmadan 3’te birini su, 3’te birini yemek ve 3’te birini boş bırakarak sofradan kalmak, Peygamber Efendimizin beslenme tavsiyesidir. O nedenle aşırı yemek yemenin Efendimiz tarafından bile hoş görülmediğini hatırlatmak gerekir.

Bu hastalığı gider ey insanların Rabbi! Şifa ver, çünkü şifa verici sensin. Senin vereceğin şifadan başka şifa yoktur. Öyle şifa ver ki hiç bir hastalık bırakmasın. Allah’ın adıyla duaya başlarım. Bizim yerimizin toprağı, birimizin tükürüğü ile hastamıza Allah’ın izniyle şifa verir.

Sağ elini vücudunda rahatsız olduğun mahalle koyup yedi defa mesh eyle ve her meshde; Hissettiğim bu hastalığın şerrinden Allah’ınizzetine ve kudretine sığınırım! de. Biiznillah Teala şifa bulursun.

Büyük Allah’dan, büyük Arş’ın rabbi Allah’dan sana şifa vermesini istiyorum! derse muhakkak afiyet olur. Hastalandığım zaman bana şifa veren Allah’tır.

Serdar Cemal Hoca

NELER SÖYLENDİ?
@
SERDAR CEMAL HOCA

SERDAR CEMAL HOCA

DİĞER YAZILARI İslam'da Kan Bağışı Yapmak Doktorlar MUHTEŞEM ZENGİNLİK DUASI Malın satılması için dua Milli Takımın Eski Kaptanı Bülent Korkmaz'ın EURO 2024 Maçlarına Bilet Talebi Karşılıksız Kaldı İslam'da Cuma Gününün Önemi MtürkTv'nin Gurur Gecesi Aile geçimsizliği için ve yıkılan yuvalar tekrar bir araya getirmek için Okunacak Dua Mahkemeyi kazanma duası! Hayat Aynan'da Kendinle Yüzleş Okuyanın ” Mutlaka Duası Kabul Olur” İSLAM'DAN BAŞKA DİN, HİÇ OLMADI. OLMAZI OLDURAN SALAVAT Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Hazretleri Yerel Medya Güçlendirilmelidir EN AĞIR TÜM SIKINTILAR İÇİN DENENMİŞ DUADIR İş Dünyası'nda Nakit Akışı Bozuldu Öğretmene Şiddet Kabul Edilemez Tebrikler Muğlaspor, Tebrikler Menaf Kıyanç BIR TOPLUM NASIL ÇÖKER? Bu Dua İle Parayı Koyacak Yer Bulamazsınız BİR MALI KOLAY VE ACİL SATMAK İÇİN DUALAR.. Fıtır sadakası nedir ? Teravih Namazı Müslüman Olmayan Doktor İslam'da Yalan Söylemek NAMAZ İslam Dini'nde Tebliğ KADER Müslümanlık ve Salih Amel İslam'da Adalet Anlayışı Süleyman Mührü Patlıcan'ın Faydaları AYDIN AYAYDIN KİMDİR İslam dininde kader inancı NAMAZ Salavat Getirmek İslam Dininde İsraf Gün Birlik Olma Vaktidir İslam'da Yönetim Fâiz Nedir ? ALLAH İÇİN İNFAK İSLAM’IN YILBAŞI-NOEL KUTLAMALARINA BAKIŞI Zeytin Ağacı Pozitif Sevgi KADIN HAYATTIR İSM-İ A'ZAM DUASI(SIR DOLU DUA) Büyü Belirtileri 9 haziran Cuma Hutbesi Hanımın ve Beyin Birbirine Karşı Görevleri Ramazan Bayramı'nın Önemi İtikaf Nedir ? İSLAM’A GÖRE GÜZEL AHLAKIN ÖZELLİKLERİ Günahlar açıktan işlenmeye başlanınca, iyi kötü herkes genel bir azaba maruz kalır. Ayetel Kursi’yi Okuma Usulleri SELAMLAŞMA'DA ADAP İSLAM’DA AİLE KURMANIN ÖNEMİ
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
 • Süper LigOP
 • 1ADANA DEMİRSPOR00
 • 2ANTALYASPOR00
 • 3ATAKAŞ HATAYSPOR00
 • 4BEŞİKTAŞ00
 • 5CORENDON ALANYASPOR00
 • 6ÇAYKUR RİZESPOR00
 • 7EYÜPSPOR00
 • 8FENERBAHÇE00
 • 9GALATASARAY00
 • 10GAZİANTEP FUTBOL KULÜBÜ00
 • 11GÖZTEPE00
 • 12KASIMPAŞA00
 • 13KONYASPOR00
 • 14MONDİHOME KAYSERİSPOR00
 • 15RAMS BAŞAKŞEHİR FUTBOL KULÜBÜ00
 • 16SAMSUNSPOR00
 • 17SİPAY BODRUM00
 • 18SİVASSPOR00
 • 19TRABZONSPOR00
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Menteşe Gazetesi 12907.Sayı
BURÇ YORUMLARI
 • KOÇ
  Koç Burcu
 • BOĞA
  Boğa Burcu
 • İKİZLER
  İkizler Burcu
 • YENGEÇ
  Yengeç Burcu
 • ASLAN
  Aslan Burcu
 • BAŞAK
  Başak Burcu
 • TERAZİ
  Terazi Burcu
 • AKREP
  Akrep Burcu
 • YAY
  Yay Burcu
 • OĞLAK
  Oğlak Burcu
 • KOVA
  Kova Burcu
 • BALIK
  Balık Burcu
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
rulet sitelericasino sitelerikaçak iddaacanlı casino
avcılar rus bayan antalya rus bayan ataköy rus bayan ataşehir rus bayan avrupa yakası rus bayan bahçelievler rus bayan bahçeşehir rus bayan bakırköy rus bayan beşiktaş rus bayan beylikdüzü rus bayan bodrum rus bayan bursa rus bayan eskişehir rus bayan etiler rus bayan fatih rus bayan gaziantep rus bayan halkalı rus bayan izmir rus bayan izmit rus bayan kadıköy rus bayan kartal rus bayan kayseri rus bayan kocaeli rus bayan konya rus bayan kurtköy rus bayan kuşadası rus bayan maltepe rus bayan mecidiyeköy rus bayan mersin rus bayan pendik rus bayan samsun rus bayan şirinevler rus bayan şişli rus bayan taksim rus bayan ümraniye rus bayan denizli rus bayan diyarbakır rus bayan istanbul rus bayan nişantaşı rus bayan
ofis taşıma Muğla Vipdepo Alanya Vipdepo Diyarbakır Vipdepo Malatya Vipdepo Denizli Vipdepo Kocaeli Vipdepo Manisa Vipdepo Adıyaman Vipdepo Ofyankarahisar Vipdepo Ağrı Vipdepo