Menteşe
Giriş Tarihi : 24-03-2022 15:44   Güncelleme : 24-03-2022 15:44

Yörüklere mesafeler engel değil

Anadolu Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Ramazan Kıvrak, Karaçulha Gönüllüleri Derneği’nden mahalli sanatçı İsmail Peynirci, yöre sanatçıları Ali Öncü ve Reşit Solak, Balıkesir’in Susurluk ilçesinde düzenlenen “Susurluk Yörükçe Türküler” programına katıldı.

Yörüklere mesafeler engel değil

Balıkesir Susurluk Kaymakamlığı’nın katkılarıyla “Susurluk Yörükçe Türküler Geçidi, Ücretsiz Halk Konseri” programı düzenlendi.

Park Düğün Salonu’ndaki programa, Anadolu Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Ramazan Kıvrak, Karaçulha Gönüllüleri Derneği’nden Kültür Bakanlığı Mahalli Sipsi Sanatçısı İsmail Peynirci, Mahalli Delbek Sanatçıları Ali Öncü ve Reşit Solak da davet edildi.

Haftanın milli değerler bakımından önemi nedeniyle ücretsiz halk konseri şeklinde organize edilen etkinliğe, Fethiye’den katılan sanatçılar, Susurluk Kaymakamı Muammer Köken’in Yörük olduğunu, aynı zamanda da Seydikemer ilçesinin kurucu kaymakamı olduğuna dikkati çektiler.

Sanatçılar, Kaymakam Köken’in, gerek Seydikemer’de gerek görev yaptığı her yerde Yörük kültürünün yaşatılmasına dönük katkılarının ve çabalarının takipçisi olduklarını belirterek, “Önem veriyor, gurur duyuyoruz. Bu davete kilometreler kat ederek gitmek, hem kültürümüze hizmet, hem Kaymakamımız Muammer Köken’e hem de Susurluk Yörüklerine karşı boynumuzun borcudur.” ifadelerini kullandılar.

Katılım gösteren sanatçılara Kaymakam Köken, Susurluk yöresinde üretilen anı plaketleri takdim ederek, teşekkür etti.

Kaymakam Köken, yaptığı konuşmada, vefa duygusunun önemine değinerek, Yörük kültürünün yaşatılması için gereken kurumsal çalışmaları yaptıklarını söyledi.

AdminAdmin