YATAĞAN
Giriş Tarihi : 15-05-2024 15:53   Güncelleme : 15-05-2024 16:44

"Yatağan Belediyesi'nde Borç Tartışması: Başkanlar Karşılıklı İddialarda Bulundu"

Yatağan Belediye Başkanı Mesut Günay ve önceki dönem Belediye Başkanı Mustafa Toksöz arasında belediyenin borç ve bütçe durumuyla ilgili yaşanan tartışma gündemi sallıyor.
Yatağan Belediye Başkanı Mesut Günay, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi'nden seçilmesinin ardından sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda, belediyeyi 143 milyon TL borçla devraldığını ve özellikle piyasa borçlarının 42 milyon TL olduğunu vurgulamıştı. Ayrıca, 73 adet taşınmazın satışıyla ilgili bilgileri de paylaşmıştı. Günay ayrıca, önceki dönem Belediye Başkanı olan Mustafa Toksöz ve ekibinin yaptığı hizmetleri sorgulamıştı.
Mustafa Toksöz, sosyal medya üzerinden yaptığı videolu bir paylaşımla, Günay'ın iddialarına cevap verdi. 
Toksöz, belediyenin devralındığı dönemdeki bütçe ve borç durumunu açıkladı. Buna göre, belediyenin 24 milyon TL bütçeyle devralındığını ve 60 milyon TL borcu olduğunu belirtti. Ancak, 5 yıl sonra görevi devrettiğinde gelirin 405 milyon TL'ye çıktığını ve borcun 143 milyon TL olduğunu ifade etti. Toksöz, borç ödeme planının 2028-2030 yılları arasında olduğunu ve belediyeyi devraldıklarında borcun bütçenin 3 katı olduğunu, ancak devrettiklerinde ise bütçenin 3'te 1'i kadar olduğunu belirtti. Ayrıca, rahmetli Haşmet Başkan dönemindeki borç durumunu gündeme getirmediklerini hatırlatarak, polemiğe girmediklerini vurguladı.
Bu gelişmeler, Yatağan Belediyesi'ndeki borç ve bütçe durumunu yeniden gündeme getirdi ve kamuoyunda tartışma yarattı.

Elif OturakçıElif Oturakçı