Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 21-06-2021 11:06   Güncelleme : 21-06-2021 11:06

Pandemi de bugün “yeni açılım” gelebilir...

“Muğla Valiliğinden gelen sevindirici haberler” başlıklı (12.11.2020) yazımda özellikle Karyalılar tarafından sevilen ve günümüzde 'Neopaganizm'de de sevilen bir tanrıça olan Hekate'den söz etmiştim. Şöyle demiştim:

Pandemi de bugün “yeni açılım” gelebilir...

“Heavy Metal ve Rock müzik yanında 'Paganizm' meraklıları bilirler. Bu anlamda en ünlü grub İngiliz rock grubu Led Zeppelin'dir. Topluluk üyelerinin Pagan oldukları söylenen Led Zeppelin'in rock tarihinin ve bütün zamanların en iyi solosu kabul edilen 'Stairway to Heaven' de bir 'kadından' ve 'göğe, cennete yükselen merdivenden' söz edilir. Bu hikayeyi çeşitli kereler anlatmıştım.
Led Zeppelin'in 'Stairway to Heaven' parçası 8 dakika süren bir sola ve burada anlatılan 'kadın' da bizim Yatağan'da Stratonikeia antik kentine bir kutsal yol ile bağlı olan tapınağın tanrıçası Hekate'den başkası değildir. Mitolojide Hekate muhtemelen Artemis ve Kybele (Kıbele) gibi, Anadolu'nun Ana Tanrıçası türevlerinden biridir.”

xx xx xx
Deniz (Tunca) Tolga, Muğla Merkez Ortaokulu ve Turgutreis Lisesi'nden arkadaşım. Sınıfta boş zamanlarında karakalem çizimler yapardı. Güzel çizerdi. “Modelist” olabilirdi. Yıllar sonra Ören'de karşılaştık. Kadim dostluğumuzu tazeledik.
Korona Günleri'nin eve kapattığı, sıktığı insanlardan oldu. Bir ara kendisini “Muğla mutfağına” verdi. Yaptığı yemeklerin fotoğraflarını paylaşmaya, tarifler vermeye başladı. Ben de bir gün “Neden resim yapmıyorsun?” diye sordum, o soruş...
Gerçi Deniz'in evi Ören yalısında, kordonun ve kış bahar aylarında neredeyse saat başı değişen renk cümbüşü yaşanan Gökova Körfezi'nin tadını o çıkarıyor, sefasını o sürüyor... Ama o denizi değil, ortaokulda olduğu gibi daha çok “kadınları” çiziyor. akrilik ve daha çok suluboya çalışıyor. Galerilerden teklifler almaya başladı. Muğlalı kadın ressamların arasında geç de olsa yerini aldı.. Eserlerini Face book hesabında paylaşıyor. “Deniz Tolga” yazıp tıklayın, izleyin..
Deniz arkadaşım “Pandemi günlerini” de çizdi. Led Zeppelin'in 'Stairway to Heaven' albümünün kapağında yeralan Hekate'nin 'göğe, cennete yükselen merdiveninin' çiziminden esinlenerek, Koronanın bizden aldıklarını o merdiven basamaklarına sıralayıp, dünyada kalanlarla vedalaşışlarını resmetti.
Korona hepimizi bir şekilde etkiledi, “yenilse” de etkilemeye devam edecek...

xx xx xx
14 Haziran tarihli yazımda paylaştım.
Pandemi de Muğla olarak bir buçuk yılda 729 kayıp verdik. İnşallah daha vermeyiz.
Aynı yazımda vaka sayılarında düşüşü anlatırken de ilçelerimizdeki vaka dağılımını en son veri olarak şöyle paylaşmıştım:
“Bodrum 69, Dalaman 27, Datça 36, Fethiye 77, Kavaklıdere 10, Köyceğiz 22, Marmaris 78, Menteşe 86, Milas 190, Ortaca 8, Seydikemer 32, Ula 21, Yatağan 68...”
İl genelinde toplam 724 vaka...
O yazımda “Temmuz ayında turizm kaapılarımızı açabilmemiz” ve tünelin ucunu görebilmemiz, Eylül'de soluk alabilmemiz için Haziran ayında “testlerin” ve “aşılamanın” artması gerektiğinin altını çizmiştim.
Test sayılarında bir artışımız var mı bilmiyoruz, ama bütün Türkiye rekordan rekora koşuyoruz. Bilim insanları söylüyor; Böyle gidersek, vaka sayısını kontrol altına alabilirsek Eylül ayında rahata erişip, tünelin ucunu görebileceğiz...

xx xx xx
Edindiğimiz verilere göre Muğla'da 14-17 Haziran tarihlerinde 76 bin 765 doz Biontech ve 8 bin 491 doz Sinovac aşı yapıldı.
İlimizde toplamda 85 bin 256 doz aşı yapılmış. Bir milyonun üzerinde nüfusa sahip Muğla'da il olarak baştan beri toplam 729 bin 743 doz aşı yapılmış bulunuyor.
Birinci doz aşı uygulanan kişi sayısı toplamda 452 bin 296 kişiye ulaşırken, ikinci doz aşı da 268 bin 447 kişiye ulaşmış durumda.
Bu veriler oldukça sevindirici ve umut verici, ama Türkiye'de olduğu gibi Muğla'da da önemli ölçüde aşı karşıtları bulunmakta. Bu durumda önemli bir sorun olarak önümüze çıkacak gibi görünüyor. Çünkü nüfusun yüzde 60-70'i aşılanmadan “toplumsal bağışıklık” kazanmamız zor görünüyor. Ki İngiltere de yeniden mutasyon vakaları görünmeye başladı. O yüzden mutlaka herkes aşı olmalı ve aşı olanlar da tedbiri elden bırakmamalı...
Çevremizdekileri aşı olmaya teşvik etmeliyiz. Başta maske-mesafe olak üzere alınan tedbirlere mutlaka uymalıyız...

xx xx xx
Aşı gerçekten önemli, ama direnenler hiç de az değil.
Salgınla mücadelenin bulaşmayı önlemek ve kontrol etmek kadar önemli bir halkası da toplumun hızlı ve etkin olarak bağışıklanmasıdır. Bu amaçla Türk Tabipleri Birliği (TTB) nin ülke çapında başlattığı aşı farkındalığı ve aşılama destek çalışmasına Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Cafer Şahin’de hazırlanan video ile destek verdi. Tabip Odası Başkanı Şahin “Tedirgin olma aşı ol” sloganıyla katkı yaptı.
Türk Tabipleri Birliği (TTB) geçen hafta ayrıca “Tereddütler, Kaygılar, Karşıtlıklar: Aşı Olma Sorumluluğu” başlıklı çevrimiçi bir panel düzenledi. Panelin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Murat Civaner, Türkiye’de uzun zamandır devam eden aşı tedariki sorununun çözülmesinin ardından aşı tedirginliği ve aşı karşıtlığı sorununun ön plana çıktığını söyledi. Civaner, “Eğer geride kimseyi bırakmayacağız diyorsak, umudumuz buysa; tereddütleri ve karşıtlıkları gidermek zorundayız” dedi.
Katılımcılardan Prof. Dr. Nilgün Toker, bilim insanlarının aktardığı bilgiler karşısında ortak duyunun yitirilir olmasının sebeplerini ideoloji ve belirsizlik olarak nitelerken, “Özgürlük ile keyfiyet arasında radikal bir fark vardır. Özgürlük, başkalarının varlığına bağlıdır; keyfiyet ise başkalarının varlığını umursamayan, ahlaken sorunlu bir tutumdur” diye ekledi.
Bu insanlara, bilime kulak verelim. Biraz daha duyarlı olalım. Çocuklarımız torunlarımız için...

xx xx xx
Türkiye'de aşı tedarikinin hızlanmasıyla birlikte yeni yaş ve meslek grubu için aşı randevu sisteminin aktif hale getirilmesiyle son günlerde rekor düzeyde aşı yapılıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter'den yaptığı açıklamada Çarşamba günü Türkiye'nin her 1 milyon kişide günlük aşılama sayısına göre, dünyadaki en yüksek aşılama sayısına ulaştığını açıkladı. Koca, “47 bin kişilik aşı ordumuzdan bugün daha da iyi bir sonuç bekleyin” ifadesini kullandı.
Muğla'daki yetkililerle görüştüm. Kime sorsam “aşılamada ilk 5'de olduğumuzu” söyledi.
Test konusunda ağzını açan yok, ama değişik kaynaklardan yaptığım “sağlamaya” da bakınca Milas hariç bütün ilçelerimizde vakalarda düşüşün devam ettiği görülüyor.
Milas 100'ün üzerinde kalmakta ısrar ederken, pandeminin ilk günlerinde rekorlar kıran Kavaklıdere'de haftalık vaka sayısı 5-10'larda geziyor.
Gayri resmi verilere göre il genelinde en son toplam 724 vaka görünüyordu. Bugünlerde bu 400-500'lerde görünüyor. Umarım Temmuz'a haftalık 100 vaka ile gireriz... İşte o zaman güzel günler yakın diyebiliriz...

xx xx xx
Bugün hafta başı. Son veriler açıklanacaktır. Beraberinde yeni bir “açılma” da gelebilir.
İzan Hastanesi Başhekimi Op. Dr. İbrahim Özman son paylaşımlarından birinde “5 gündür hiç pozitif hasta görmedik ve bugün rekor dozda aşı yaptık.” dedi. Ben bu söze de dayanarak yeni bir “açılma” açıklanmasını bekliyorum.
Pazar günleri sokağa çıkma yasağı kaldırılırken, restoranların kapanma saati 21.00'den 23.00 veya 24.00'e uzatılabilir...
Aşılamadaki rekorlar için başta Muğla Valisi Orhan Tavlı ve İl Sağlık Müdürü İskender Gencer ile tüm sağlık çalışanlarını kutluyorum... Vaka sayılarının hızlı düşüşü içinde valilik ve il sağlık müdürlüğü ile birlikte özellikle Filyasyon Ekiplerine ve Muğla Polisi'ne, Muğla Jandarması'na yürekten teşekkür ediyorum...
Bugün Ankara'dan ne açıklanırsa açıklansın, siz siz olun maske ve mesafeden vazgeçmeyin...

---------------------------- -----------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Öfke geçiciydi taht kalıcı. Öfke, altın tahtı, hükümdara mezar yapardı, doğru siyaset, akıllı padişahın adını tarihe altın harflerle yazdırırdı. —Ahmet Ümit.
ÇİVİ
Arkadaşım, “Dün aşıyı olduk, ama foto çekip facebook a koymayı unuttuk..? faydası olurmu ki yav..???” dedi.
Beni Bi Gülme Aldı: )))))

DENİZ.jpg

AdminAdmin