MUĞLA
Giriş Tarihi : 10-05-2024 18:29

Muğla Valisi Sayın Dr. İdris Akbıyık’ın 10-16 Mayıs Engelliler Haftası Mesajı

Muğla Valisi Sayın Dr. İdris Akbıyık’ın 10-16 Mayıs Engelliler Haftası Mesajı

 

 

 

Engellilik konusunda farkındalık oluşturmak, engelli vatandaşlarımızın sosyal ve ekonomik yönden karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletlere üye ülkeler tarafından 10-16 Mayıs tarihleri arası “Engelliler Haftası” olarak kabul edilmiştir.

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Toplumların Uygarlık Düzeyi, Engellilere Verdiği Değerle Ölçülmektedir” sözünde belirttiği üzere engellilik, sadece engelli bireylerin ve ailelerinin içinde bulunduğu bir sağlık sorunu değil, tüm toplumu ilgilendiren güçlü bir dayanışma ve anlayış gerektiren bir yolculuktur. Dolayısıyla engelli bireylerin toplumsal hayata kazandırılması ve hayat standartlarının yükseltilmesi tüm toplumu güçlendirecektir.

 

Son yıllarda Devletimiz ve hükümetimiz tarafından engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak, toplumsal hayatın her alanına katılımlarını sağlayacak ve en önemlisi fiziki engelleri kaldıracak yatırım, hizmet ve mevzuat çalışmaları hayata geçirilmiştir. Hayata geçirilen bu çalışmalarla birlikte toplumun ayrılmaz bir parçası olduklarını gösteren engelli bireylerin, sporda, sanatta ve çalışma hayatında engelleri aşarak, hayallerini gerçeğe dönüştürdüklerini görmek bizleri gururlandırmaktadır.

 

Bu düşüncelerle; Engelliler Haftası’nın engelleri aşmaya ve zihinlerdeki engelleri kaldırmaya vesile olmasını temenni ediyor, engelli kardeşlerimize aileleriyle birlikte daha sağlıklı, daha mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum.

AdminAdmin