GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-06-2024 16:25

METTA innovative ergonomics iddia ediyor: YOGA OMURGA KOLTUKLARI YAPAY ZEKA TARAFINDAN MÜKEMMEL BİR ŞEKİLDE YARATILDI

Bilim adamlarına göre zamanımızın %50-80'ini oturarak geçiriyoruz. Çalışma koşulları ve hobilerimiz nedeniyle 8-12 saat hatta bazen daha fazla aynı yerde oturmak zorunda kalıyoruz, böylece kan dolaşımı bozulur ve bu da beyni olumsuz etkiler.

METTA innovative ergonomics iddia ediyor: YOGA OMURGA KOLTUKLARI YAPAY ZEKA TARAFINDAN MÜKEMMEL BİR ŞEKİLDE YARATILDI

 

Özellikle uzun süre ve uygunsuz şekilde oturmak sağlığa zararlı olabilir. Bu, New York Post'un Kasım 2023'te yayınladığı "Here’s another reason to worry about what happens when you sit all day" makalesiyle de doğrulanıyor.

Araştırmalar hareketsiz yaşam tarzının sağlık üzerinde ciddi etkileri olduğunu gösteriyor. Güney Kaliforniya ve Arizona üniversitelerinden bilim adamları uzun süreli oturmanın demans gelişme riskini artırdığının kanaatine vardı. Annals of Internal Medicine'de yayınlanan araştırmada, uzun süreli oturma ile herhangi bir nedenden dolayı erken ölüm riski arasında bir bağlantı bulduğu ortaya çıktı.

Görünüşe göre çözümü olmayan bir sorunla karşı karşıyayız. Sağlığa zarar vermeden, sırt ağrısı yaşamadan bilgisayar başında nasıl çalışılır? Bu mümkün mü? Osteopati doktoru Emil Schneider ve uluslararası METTA yenilikçi ergonomi şirketinin temsilcisi Otto Mayer ile konuştuk. Yenilikçi ergonominin faydalarını tartıştık. Genel merkezi Düsseldorf'ta, montaj tesisleri Türkiye ve Bulgaristan'da bulunan uluslararası METTA innovative ergonomics yenilikçi ergonomi şirketi, ergonomik ofis ve ev koltuk üreticilerinden ve distribütörlerinden biridir. Şirket, 2016 yılından bu yana popüler "Samurai" modelini üretiyor ve yakın zamanda konfor, şık tasarım ve en son yenilikçi teknolojileri birleştiren benzersiz "YOGA 4D" omurga koltukları ürün yelpazesine eklemiş bulunuyor.

Emil Schneider 30 yıllık deneyime sahip bir osteopatik doktordur. Osteopatide tanı ve tedavi yönteminin kurucusu ve yazarı. Ergonomi konusunda uzman.

-Bay Schneider, siz ergonomi alanında uzmansınız ve hastalara özellikle bilgisayar başında doğru oturmayı öğretiyorsunuz. Bize bunun neden önemli olduğunu anlattır mısınız. Yanlış oturmanın vücuda ne gibi zararları olabilir?

– Yanlış pozisyonda oturmak tehlikelidir ve vücuda zarar verir. Bu durum omurgayı etkiler ve bir veya iki saatlik oturmanın ardından sırt ağrıları, baş ağrıları, mide-bağırsak hastalıkları ve metabolizmada yavaşlama ortaya çıkar. “Rahatsız” oturmak kanser, kalp-damar hastalıkları ve akciğer hastalıkları riskini artırır.

– Daha detaylı anlatsanız

– Omurganın yanlış pozisyonu göğsün deformasyonuna yol açar. Kalp ve akciğerler genişleyemez ve normal şekilde çalışamaz. Bu, servikal bölgede zayıf dolaşıma, osteokondroza yol açarak sağlık sorunlarına ve sırt ve boyunda ağrıya neden olur.

– Bir kişinin koltukta doğru pozisyonu alması neye bağlıdır?

– Kişinin ofis koltuğundaki doğru pozisyonu üç faktöre bağlıdır:

Sadece çekici görünüme göre değil aynı zamanda anatomik özelliklerinize göre ayarlayabileceğiniz yeterli ayarlara sahip bir koltuk modeli seçmeniz çok önemli. Koltuğun doğru ayarlanması da önemli bir rol oynar.

İkincisi ise nasıl oturulacağını bilmektir. Birçok kişi, ergonomik bir koltuğa bile yanlış oturmayı başarıyor: öne doğru kayıyorlar, kambur duruyorlar, boyunlarını öne doğru uzatıyorlar ve yana yayılıyorlar.

Üçüncüsü - çalışma alanınızı doğru şekilde nasıl ayarlayacağınızı iyi bilmek. Yanlış duran bir monitör, rahat bir koltukta olsanız bile kıvranmanıza neden olabilir.

- Sayın Mayer, 25 yılı aşkın bir süredir ergonomik koltuklar geliştiren ve üreten bir şirketi temsil ediyorsunuz. Bize doğru koltuğu nasıl seçeceğimizi öğretir misiniz?

– İş, ders çalışma, eğlence ve dinlenme için koltuk seçerken tüm detaylara dikkatt etmek gerekir. Şirket, rahat, güvenli ve sağlıklı bir tasarım yaratmak için çalışmalarına doktorlar da dahil olmak üzere Japonya ve Almanya'dan uzmanları dahil ediyor. Almanya'da koltuklarımızın üretiminde profesyonellerden oluşan uluslararası bir ekip çalışıyor.

Doğru koltuk sadece ismiyle değil içeriğiyle de ergonomik olmalıdır. Koltuğun ergonomisi kelimelerle değil tasarımın kendisinde, her öğede, her ayrıntıda ifade edilmelidir. Böyle bir koltuk ister ofis, bilgisayar, oyun, veya sadece bir çalışma için olsun, son derece rahat, kullanıcı için ideal ve en faydalı olacaktır. Gerçekten ergonomik bir koltuk yalnızca vücudunuzu tam anlamıyla desteklemekle kalmaz, aynı zamanda kendinizi rahat hissetmenize de yardımcı olur. Bunu yapmak için, vücudunuzun ve çevrenin özelliklerini (diğer mobilyalar, aletler ve çalışırken ihtiyaç duyabileceğiniz diğer her şeyleri) dikkate alarak koltuğu özelleştirmenize olanak tanıyan bir dizi farklı ayar sağlar.Oİlla ki olması gerekenler: bel desteği, ergonomik arkalık, nefes alabilen döşeme malzemeleri, ayarlanabilir koltuk yüksekliği ve koltuğun arkası ile ön kenarı arasındaki mesafe. Kolçaklar da ayrı ayrı seçilmelidir.

Ayrıca koltuğun güvenli olması, yüksek kaliteli malzemelerden yapılmış olması ve kalite ve ürün güvenliği açısından uluslararası standartlara uygun olması gerekir. Koltuk sağlam ve kullanımda güvenilir olmalıdır. "Nefes alması" ve aşınmaya dayanıklı olması gereken yüksek kaliteli çevre dostu malzemelerden döşenmeli.

– Kısa bir süre önce METTA innovative ergonomics, YOGA adı verilen yeni bir ergonomik koltuk serisini tanıttı. Bize bu koltuklar hakkında daha detaylı bilgi verebilir misiniz?

YOGA omurga koltukları, son 100 yılda ergonomi alanında elde edilen en iyi başarıların vücut bulmuş halidir. İlk versiyon 2022'de piyasaya sürüldü. Uluslararası METTA innovative ergonomics şirketi, tamamen yepyeni bir ergonomik koltuk yarattı. Yeni ürün tüm beklentileri aştı. Düsseldorf'ta (Almanya) böylesine iddialı bir görevi gerçekleştirmek için yapay zekadan faydalanmasına karar verildi. Sinir ağı, tıp, ergonomi, sanat, edebiyat, bilimsel keşifler ve insanlara fayda sağlamayı amaçlayan yenilikçi teknolojiler gibi çeşitli alanlardan milyarlarca veriyi analiz etti. Yapay zeka buna dayanarak yeni bir ergonomik koltuk imajını oluşturdu. Modelin temel farklılıklarının uyarlanabilirlik ve hareket özgürlüğü olması gerektiğini öngördü. Sonuç olarak METTA'nın yenilikçi ergonomisi, esnek çelik "omurgaya" ve çok boyutlu hareket olanağına sahip YOGA koltuğunu yarattı. Ve yeni koleksiyonun en iyi modeli olan "YOGA" 4D "Triumph" hemen ergonomideki evrimin zirvesi olarak adlandırıldı.

Koltuğunuzdan kalkmadan kolayca omurganızı esnetebilir ve hafifçe bükebilir, karın boşluğunuzu düzeltebilir, eğilebilir ve yanlara ve sırta doğru kolayca derin kıvrımlar ve sapmalar yapabilirsiniz.

Bu gelişme yaşam için çok faydalıdır, modern toplumun ihtiyaçlarını karşılar. Yüksek kaliteli Omurga koltukları kullanıcılara ideal konfor sağlar; sağlığa ve artan üretkenliğe katkıda bulunur.

- Sayın Schneider, bir uzman olarak sizce bu koltukları benzersız yapan nedir? Batılı, Çin ve Rus rakiplerinden farkı nedir?

– 20 yılı aşkın süredir şirketlere ergonomi dersleri veriyorum ve her zaman dünyanın önde gelen üreticilerinin koltuklarını tavsiye ettim. Ancak METTA innovative ergonomics şirketinin ürünleriyle, özellikle de YOGA koltuk serisiyle tanıştıktan sonra fikrimi değiştirdim. Ergonomik özellikler ve tasarım açısından diğer global markalardan daha aşağı değiller, hatta kalite ve güvenilirlik açısından çok daha üstünler.

Şimdi YOGA koltuk serisinin rakiplerine göre ne gibi üstünlükleri var bir bakalım:

1. Esnek omurga sayesinde maksimum hareket özgürlüğüne sahip tam dinamik ergonomi.

2. Yüksekliği, derinliği ve sertliği ayarlanabilen uygun bel desteği.

3. İlk bakışta önemsiz gibi görünen koltuk derinliğinin ayarlanmasının varlığı aslında çok önemlidir.

4. İşi engellemeyecek veya işten rahatsız etmeyecek, aksine sırt kaslarındaki gerginliği gidermeye ve üretkenliğinizi artırmaya yardımcı olacak şekilde sırtınızda gerginlik olmadan sallanmanıza izin veren yüksek kaliteli senkromekanizma

5. Kullanıcının ağırlığına ve kişisel tercihlerine bağlı olarak koltukta sapmalar ve sallanma için en rahat modu yapılandırmanıza olanak tanıyan senkromekanizmin esnekliğinin uygun şekilde ayarlanması.

6. Çok kaliteli kolçaklar, şu anda piyasada olanların en mükemmel kolçaklarını diyebilirim. Sadece yükseklikte değil, aynı zamanda genişlik olarak ayarlanabilir leri geri kaydırabilir ve içeri dönebilirler, düşük derinliğe sahip bir masade çalışırken çok uygundur.

7. Özellikle çok çalışan ve ara sıra rahatlamak isteyenler için bir başka önemli özelliği, kişinin dinlenebileceği, boyunda gerginlik olmadan yaslanabileceği uygun bir koltuk başlığının olmasıdır.

8. Ofis koltuklarında, farklı boy ve fizik yapısına sahip insanlara uymaları için çok çeşitli ayarların olması son derece önemlidir..

- Bay Schneider, oyun koltukları şimdi çok popüler. Onlar hakkında ne söyleyebilirsiniz? Sağlık için ne kadar güvenli?

– Oyun koltukları uzun vadeli kullanım ve bilgisayarda çalışmak için uygun değildir. Derindirler, arka ve iç organlarla ilgili sorunlara yol açarlar çünkü yeterli bel desteği sağlamazlar. Sorunlardan kaçınmak için doğru ergonomiye sahip sandalyeler seçin.

METTA'nın yenilikçi ergonomi koltuklarına, özellikle de YOGA ve SAMURAI'ye bakarsak, oyuncular için daha uygun olduklarını ve daha fazla sağlık ve konfor sağladıklarını görürüz. Örnek vereyim: en küçük oğlum, rahatsız edici bir oyun koltuk seçtiği ortaya çıktı. Bir hafta kullandıktan sonra üzerine oturmanın imkansız olduğunu söyledi. Daha sonra METTA innovative ergonomics koleksiyonundan ona uygun bir koltuk seçtim ve oğlum çok memnun kaldı.

- Sayın Mayer, son olarak okuyucularımıza ofiste ve evde çalışırken sırt ağrısı çekmeden, sağlığa zarar vermeden koltukta doğru oturabilmeleri için ne gibi tavsiyelerde bulunursunuz?

– Yenilikçi ergonomiden en iyi şekilde yararlanın ve ergonomik koltuk seçin. Uzmanların görüşlerini ihmal etmeyin ve vücudunuzu dinleyin. Ergonomik bir koltuk seçmek ortopedik yatak seçmeye benzer. Eğer "sağlıklı bir uyku alanı" yaratmak mümkünse neden bu şansı denemiyorsunuz ve evde veya ofiste düzgün oturabileceğiniz bir yer yaratmıyorsunuz? Sonuçta, insan işte daha fazla zaman harcar.

Ve tabii ki sağlığınızı, fiziksel ve psikolojik durumunuzu korumak ve yanlış oturma veya yanlış oturmadan kaynaklanabilecek sorunlardan kaçınmak için doğru oturmayı ve sandalyenin fonksiyonlarını ve ayarlarını kullanmayı öğrenmek isabet olur.

Aşırıya kaçmayın. Bir koltukta otururken bile vücudunuzun pozisyonunu değiştirmek, sandalyenin tüm olanaklarını kullanmak, başınızı hareket ettirmek, eğilmek, geriye yaslanmak, eğilmek önemlidir - hareket sağlıktır. Doğru oturma sağlığınıza dikkat etmektir.

-Sayın Schneider, sonuç olarak okuyucularımıza ne söylemek istersiniz?

– Bilmeniz gerekir ki ergonomik koltuklar bile yanlış kullanılabilir. Nasıl doğru oturulacağını ve sadece çalışma koltuğunun değil, işyerinin diğer tüm unsurlarının nasıl konumlandırılacağını da anlamalısınız.

METTA'nın yenilikçi ergonomisine sahip, fiyat-kalite oranı açısından Batılı markalardan üstün olan YOGA koltuklarını hastalarıma öneriyorum. Kliniğimizde hastalara omurga ve vücut sağlığını korumak için bilgisayar başında doğru oturmayı ve sandalye seçmeyi öğretiyoruz.

Ergonomiğin ne olduğunu inceleyin ve en iyi ergonomik mobilyaları seçin, bunu sağlığınıza ve performansınıza bir yatırım olarak düşünün. Bu yapacağınız en mantıklı yatırımlardan biri olacaktır.

AdminAdmin