Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 20-05-2021 05:17   Güncelleme : 20-05-2021 05:17

Memleket Partisi ile Muğla'da kartlar yeniden dağılır..

YÖNETİM...Yargıtay'ın “Faaliyette olan siyasi partiler” listesine göre 2020 yılında 5 yeni parti daha kuruldu.

Memleket Partisi ile Muğla'da kartlar yeniden dağılır..

Türkiye'deki siyasi parti sayısı o zaman 83'e yükseldi. Adı “DEVA” kısaltmasıyla “Demokrasi ve Atılım Partisi” olarak belirlenen Ali Babacan'ın partisi Türkiye'nin 84'üncü partisi olurken, Muharrem İnce'nin “Memleket Partisi” Türkiye'nin 85'inci partisi oldu.
Memleket Partisi'nin genel başkanı ve organları hafta başında belirlendi. Ertesi günde il başkanları tanıtıldı.
Partinin Kurucular Kurulu'nda Muharrem İnce oybirliği ile Genel Başkanlığa seçilirken, Partinin Genel Başkanvekili ve Sözcüsü CHP'den ayrılan Prof. Dr. Gaye Usluer oldu. Prof. Dr. Hakkı Akalın da Genel Sekreterliğe getirildi.
CHP’den istifa eden 3 milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Hüseyin Avni Aksoy ve Özcan Özel ile Nurdan Demirbağ ve Serhat Galip de genel başkan yardımcıları oldu.
Kurucular Kurulu'nda 13 kişiden oluşan Genel Başkan Danışmanları da belirlenirken, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) şu isimlerden oluştu:
Genel Sekreter Yardımcıları Mevlüt Dudu ve Mert Ünlü.. Genel Sayman Serkan Ufuk Akgün.. Yönetim Kurulu Üyeleri; Nejat Elaldı, Ali Rıza Büyükuslu, İpek Özkal Sayan, Serkan İleri, Çiğdem Bayraktar Ör, Fatih Pala, Özgün Öztunç, Asuman Ali Güven, Burak Savtur, Süleyman Ergüner.

xx xx xx
LOGO'DA KEKLENDİK Mİ?
“İbrahim Şimşek, “Kimseyle kavgamız yok, olmayacak da..” başlıklı yazımda paylaştığım “6 oklu mavi nazarlık” şeklindeki logo değişmiş. Neredeyse bir günde başka bir logo ile karşı karşıya kaldık.
Paylaştığım o logo o yazımın altına yorum yapanlarca da beğenilmişti. Bende beğenmiştim.
O yazımda “Partinin logosu nazar boncuğu şeklinde internette tartışılarak belirlendi. Gemi dümeni olarak ta tarif ediliyor. Mavi renkte ve 6 oku ile bir güneşi de andırıyor... Altında "Memleket Adalet Vicdan İş" sloganı yazılı... Sloganın baş harflerinden de 'MAVİ' ortaya çıkıyor...” diye yazmıştım.
Ancak tanıtımda Memleket Partisi Genel Merkezi binası cephesindeki logo tanıttığımız logo değildi. Keklendiğimizi düşündüm!
Muharrem İnce tanıtım toplantısında Memleket Partisi'nin gerçek logosunu, “beyaz üzerine mavi figürlerlerden oluşan döngüsel bir tasarım yaptıklarını ve bunun 'demokratik dönüşümü', 7 spiralin ise Türkiye'nin 7 bölgesini temsil ettiğini” belirterek, ortadaki nazar boncuğunun da “hoşgörü ve kötülüğü defeden” Anadolu kültürünün parçası olduğunu söyledi. Mavi rengin anlamını ise “Biz ilhamımızı bir çift mavi gözün ışıltısından alıyoruz, Atatürk'ten alıyoruz” sözleriyle açıkladı.
Yani aynı “gök”yüzünün altında, 7 bölgede adaletli, özgür, huzurlu yaşanacak...
Herkes ister, ama nasıl olacak?.. Önümüzdeki günlerde daha detaylı anlatırlar sanırım...

xx xx xx
MİLLET İTTİFAKINA BAKIŞ VE MEMLEKET
Tanıtım sırasında partisinin yol haritasını açıklayan İnce, Cumhurbaşkanı adayı olacağını, ama adayın üyelerce saptanacağını belirtirken, “Biz, ne Cumhur ne Millet tek yol Memleket diyeceğiz” sözü dikkati çekti. Ki ardından iktidar ile birlikte muhalefeti de eleştirdi. CHP yöneticilerini korkaklıkla suçladı. Normalleşme başlayınca sokaklara ineceklerini ifade etti.
Anlaşılan İnce Cumhurbaşkanı adayı olduğunda ikinci tura Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Millet İttifakı adayı kalırsa, Memleket Partisi olarak o adaya destek verecekler ve bu Millet İttifakı içinde olacakları anlamına gelmiyor.
Öyle olmalı ki İnce kalın çizgilerle şu ifadelerde bulundu:
“Atatürkçü, Cumhuriyetçi, demokrat bir parti olacağız.. Atatürk’e saygısızlık yapanı, ayrımcılık yapanı, çevreye saygısı olmayanı partimize istemiyoruz. Terörle arasına mesafe koymayanı, terörün her türlüsünü kınamayanı istemiyoruz. Duruşumuz net, net olacağız. Önemli olan duruşundur, duruşun. Tut ki, Ali’den miras kaldı sana Zülfikar, yüreğin yoksa ne yapsın sana Zülfikar. Ali’nin yüreği olacak önce yüreği.”

xx xx xx
DÖRT ANA HEDEF
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, dört ana hedefleri olduğunu vurgularken, bunları da şöyle aanlattı:
“Ekonomik büyümeyi tabii ki konuşacağız. Ama vahşi kapitalizmden uzak duracağız. Yaşam kalitesini konuşacağız. Kişi başına düşen geliri tabii ki konuşacağız, ama adil dağılımı konuşacağız. İyi yaşam tarzının nasıl olacağını konuşacağız. Tarım ve hayvancılığı konuşacağız. Markalaşmayı konuşacağız. Turizmi konuşacağız. Batırdılar turizmi. İkinci hedefimiz katılımcı demokrasi. Devlet kurumlarına olan güveni yeniden tesis edeceğiz. Laikliği konuşmaktan korkmayacağız. Kimse laikliği konuşmuyor ya, neden çekingeniz. Dünyada laikliğin, dinin ve dindarların gerçek koruyucusu olduğunu anlatacağız. Likayatı esas alacağız. Öğretmen yetiştirmeyi yeniden ele alacağız. Eğitim sistemini dünyayla rekabet edebilir hale getireceğiz. Sayıştay’ı yeniden yapılandıracağız. Örgütlü bir toplumun gelişmesi için yasal düzenlemeler yapacağız. Üçüncü büyük hedefimiz hukukun üstünlüğü. Yargıya olan güveni yeniden tesis edeceğiz. Dış politikamıza saptırılan ekseninden gerçekçi rotasına yeniden getireceğiz. Dördüncü hedefimiz barış ve güvenliktir. Türkiye’yi Avrupa’ya kaçmak isteyenlerin geçiş noktası olmaktan kurtaracağız.”
Hemen hemen bütün anketlerde yaklaşık yüzde 30 oranında “kararsız, tarafsız, hiçbiri” diyen bir kesim var... Güçü genel sekreterlik ile “klasik CHP” yapılanmasını ortaya koyan Muharrem İnce, seçimli her noktada “üyelere” başvurulacağını ve iki dönem partiyi iktidara taşıyamayan genel başkanın ise "evine döneceğini" söylerken sanki o yüzde 30'a sesleniyor gibi geldi bana...

xx xx xx
MEMLEKET PARTİSİ VE MUĞLA
“İbrahim Şimşek, “Kimseyle kavgamız yok, olmayacak da..” başlıklı yazımı şöyle noktalamıştım:
“... Memleket Partisi önümüzdeki günlerde ilçelerde de örgütlendikten sonra CHP'den bir hızlı kopuşun devam edebileceği kulislerde konuşuluyor... Şimdi herkes başta Behçet Saatcı, Ali Acar ve Hasan Karaçelik olmak üzere Fevzi Topuz, Salih Erbay, Ahmet Çalca, Akın Üstündağ, Süleyman Uslu ve hatta Oral Karakaya gibi isimlerin ne yapacağını merak ediyor... Onları da bir başka yazımda ele alırız...”
Bir diğer merak edilen de “Memleket Partisi” CHP'ye ne kadar zarar verir... Bence Memleket Partisi ülke genelinde öncelikle CHP'den çok İYİ Parti'ye zarar verecektir. CHP kökenli “ulusalcılar” artık İYİ Parti'de kalmayabilir. Hatta, Koray Aydın ve arkadaşlarından rahatsız olan liberaller de Memleket Partisi'nin çekim gücüne kapılabilirler. Hatta Meral Akşener'in isteyip de hala yaratamadığı “merkez parti” boşluğunu “merkez sol” olarak Memleket Partisi doldurabilir.
Hal böyle olurken, Muğla'da İYİ Parti'den çok CHP zarar görecektir. Osman Gürün sultasında rahatsız olan CHP'liler yığınsal olarak Memleket Partisi'ne yönelecektir...

xx xx xx
KARTLAR YENİDEN KARILACAKTIR
CHP Muğla'da küstürdüklerinin gönlünü almak için hiçbir şey yapmadı. Tersine Osman Gürün liderliğindeki oligarklar tasfiyeye devam ettiler. Aslında CHP'nin köklerinden, geleneklerinden uzaklaştılar ki, Ortaca'da partiye üyelik başvurusu yapan “küskünler” hala kayıt edilmediler... Yatağan Belediye Başkanı rahmetli Haşmet Işık sağ olsaydı, şu anda Memleket Partisi Muğla İl Başkanı İbrahim Şimşek'in yanıbaşında yeralırdı.
Bu anlamda Fevzi Topuz, önümüzdeki süreçte İl Başkanı Şimşek'in en büyük destekçilerinden olacaktır. Bana göre Muğla'da “Osman Gürün muhalifleri” ile “ulusalcılar” ve “klasik CHP'liler” de çıban delindi...
“Dubakalım” diyenler, örneğin CHP eski il başkanlarından Süleyman Uslu “belediyelerle ilişkisi” olanlardan değildir, siyaseten bir süre daha bekleyecektir. Son kongrede cesaret edip il başkanı adayı olmayan Akın Üstündağ da kalacaktır. Ula'da belediye başkanı adaylığında MHP'li olan Ahmet Çalca gelir mi bilmiyorum, Oral Karakaya, Salih Erbay, Hasan Karaçelik, Memleket Partisi'nde yeralabilirler.
Daha henüz erken. Pek çok insan Muharrem İnce'nin “blöf yaptığını” düşünüyor ve Memleket Partisi'ni beklemiyordu. Ama geldi... Muğla'da kartlar yeniden karılacaktır.
Behçet Saatcı'yı merak edenler de olacaktır. Saatcı, ilk seçimde Memleket Partisi'nden Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirse de şaşırmam...
------------------------------ -----------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Gazetecilik birilerinin yayinlanmasini istemediği haberleri yazmaktır, gerisi halkla ilişkilerdir. —George Orwell
ÇİVİ
Arkadaşım “Yaa bu Kartal ne aç gözlü yaaa ikinci kupayıda kazandı” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

AdminAdmin