SPOR
Giriş Tarihi : 05-03-2024 09:29

Kadın A Millilerin, EURO 2025 Elemelerindeki Rakipleri Belli Oluyor

Kadın A Millilerin, EURO 2025 Elemelerindeki Rakipleri Belli Oluyor

 

UEFA, ev sahibi İsviçre ile birlikte 16 takımla oynanacak 2025 Kadınlar Avrupa Şampiyonası için yeni bir format belirlemişti. Bu formata göre takımlar, UEFA Kadınlar Uluslar Ligi’nde elde ettikleri sonuçlara göre 2025 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeri Lig Etabındaki yerlerini belirlediler. Bu sıralamaya göre 3 ligden oluşan Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde, A Ligi ve Kadın A Milli Takımımızın da bulunduğu B Ligi’nde 16’şar takım mücadele ederken, C Ligi’nde 19 takım yer aldı.

Kadın A Milli Takımımızın B Ligi’nde 3. torbadan katılacağı kura çekimi yarın İsviçre’nin Nyon kentindeki UEFA Genel Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Saat 15.00’te başlayacak kura çekimine Kadın A Milli Takım Yardımcı Antrenörü, U17 Kız Milli Takım Teknik Direktörü Begüm Üresin ile Kadın Milli Takımlar Sorumlusu Koray Uzun katılacak.

Nisan ve Temmuz ayları arasında oynanacak maçlarla takımlar lig etabını tamamlayacak. Lig etabının sonunda elde edilen sıralama ise ayrıca bir sonraki Uluslar Ligi’nde takımların pozisyonunu belirleyecek.

A Ligi’ndeki 16 takım, belirlenecek gruplarında ilk 2 sırayı almaya çalışacak. İlk 2 sırayı alan 8 takım, ev sahibi İsviçre ile birlikte EURO 2025’te yer alacak.

Geriye kalan 7 EURO 2025 bileti, Ekim-Kasım-Aralık aylarında yapılacak iki turlu Play-Off Maçları sonucunda sahiplerini bulacak.

Buna göre;


Play-Off’ların ilk turunda A Ligi’ni 3. ve 4. Sırada bitiren 8 takım ile C Ligi’ni ilk sırada bitiren 5 takım ve en iyi 3 ikinci takım (toplam 8 takım); birbirleriyle karşılaşacak. Play-Off’ların ilk turunu kazanan 8 takım, ikinci tura kalacak.

Kadın A Milli Takımımızın da yer aldığı B Ligi’ndeki 4 grup birincisi ve en iyi 2 ikinci (Toplam 6 takım), yine B Ligi’nde 2 ikinci ve 4 üçüncü takımla (Toplam 6 takım) Play-Off ilk turu oynayacak ve kazanan 6 takım Play-Off 2. tura kalacak.

İlk tur Play-Off’ları sonucu kazanan toplam 14 takım, ikinci turda ligdeki sıralamalarına göre 2. Tur Play-Off maçları oynanacak. Kazanan 7 takım, İsviçre’de 2-27 Temmuz 2025 tarihlerinde düzenlenecek 2025 Kadınlar Avrupa Futbol Şampiyonası’nda oynama hakkı kazanacak.

B Ligi’nde torbalar şu şekilde:

1. Torba

Portekiz

İsviçre

İskoçya


Galler

2. Torba

Bosna Hersek

Sırbistan

Hırvatistan

Macaristan

3. Torba

Slovakya

Kuzey İrlanda

Ukrayna

TÜRKİYE


4. Torba

Malta

İsrail

Kosova

Azerbaycan
 

AdminAdmin