MUĞLA
Giriş Tarihi : 27-12-2022 16:42

“İncir Fidesi Dağıtım Töreni ve İyi Tarım Uygulamaları Sertifika Töreni”

“İncir Fidesi Dağıtım Töreni ve İyi Tarım Uygulamaları Sertifika Töreni”

“İncir Fidesi Dağıtım Töreni ve İyi Tarım Uygulamaları Sertifika Töreni”
Muğla’da 15 bin incir fidesi toprakla buluşacak!

Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Bakanlık Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü “Tarım Arazilerinin Kullanımın Etkinleştirilmesi Projeleri” kapsamında, Muğla’da sofralık ve kurutmalık incir (sarı lop) yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için proje hazırlandı. 
Proje çerçevesinde il genelinde 15 bin adet incir fidanı toprakla buluşturulacak. 
İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Çamoluk, Göktepe, Sungur mahalleleri için 4 bin adet sarı lop incir fidanı temin ederek, toplam 200 dekar alanda incir bahçelerini oluşturmaya başladı. 
Çamoluk Mahallesinde düzenlenen etkinliğe, Muğla İl Tarım ve Orman Müdürü Barış Saylak, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Süreyya Can, Menteşe İlçe Tarım Müdürü Mehmet Kuray, Aydın Bozdoğan İlçe Tarım Müdürü Soner Altun, Bozdoğan Ziraat Odası Başkanı Galip Özel, Çamoluk, Sungur ve Göktepe Mahalle muhtarları ve üreticiler katıldı.
İlginin yoğun olduğu programda ilk olarak Çamoluk, Sungur ve Göktepe mahalle muhtarları, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Menteşe İlçe Tarım Müdürlüğünün hayata geçirdiği projelerden övgüyle söz ederek, fide destekleri ve kırsalda sürdürülen çalışmalar için üreticiler adına teşekkür etti. 
“AMACIMIZ KIRSALDA ÇİFTÇİ GELİRLERİNİ ARTIRMAK”
İl Müdürü Barış Saylak da pandemi ile birlikte yaşanan gıda problemlerinin kırsalda yapılan üretimin artmasıyla bir nebze de olsa giderildiğini ifade etti.
Çamoluk, Sungur ve Göktepe’de zeytin tarımının yaygınlaşmasının ardından şimdi de sofralık ve kurutmalık incir üretimine başladıklarını belirten Saylak, “Bu mahallelerimizde tarımsal gelir daha da artacak ve sürdürdüğümüz İyi Tarım Uygulamaları sayesinde, üreticilerimizin yüzü gülecek” dedi. 
30 ÜRETİCİYE “İYİ TARIM UYGULAMALARI” SERTİFİKASI VERİLDİ
Tören Çamoluk, Sungur, Göktepe mahallelerinde üretim yapacak olan üreticiler adına mahalle muhtarlarına fide teslimi ve “Çamoluk’un Zümrüt Yeşili Zeytinleri İyi Tarımla Değerlensin” projesi ile sertifika almaya hak kazanan 30 üretici için düzenlenen sertifika töreni ile son buldu.

AdminAdmin