EKONOMİ
Giriş Tarihi : 20-01-2023 12:31

Hangi Borçlar Yapılandırma Kapsamında?

Hangi Borçlar Yapılandırma Kapsamında?

Hangi Borçlar Yapılandırma Kapsamında?

 

 

31 Aralık 2022'ye kadar oluşan borçlar yapılandırılacak; vergi, sigorta primi borçlarıyla cezalar için yapılandırma imkanı sunulacak. Pazartesi günü Kabine toplantısında ele alınacak yapılandırma paketinin, en geç şubat ayında yasalaşması bekleniyor.

Anapara borcuna eklenen faiz ve gecikme faizi borçlarında önemli ölçüde silinme meydana gelecek. Önceki yapılandırmalarda olduğu gibi peşin ve taksitli ödeme imkanı getirilecek. Peşin ödeme halinde yüzde 90'a kadar borçların silinmesi imkanı olacak. Belirli tutarın altında olan borçların tamamının silinmesi söz konusu olabilir.

Yapılandırma paketi pazartesi günü Kabine'de masaya yatırılacak. Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın paketin ayrıntılarını açıklaması bekleniyor.

Yapılandırma işleminin vergi borçları; maliyeye olan vergi borçları henüz kesinleşmemiş veya dava sürecinde olan cezalar, Kredi Yurtlar Kurumu öğrenim kredileri, motorlu taşıt vergileri, trafik cezaları, nüfus cezaları, askerlik cezaları, otoyol ve köprülerden kaçak geçiş ücretleri ve cezaları, gümrük cezaları ve sosyal güvenlik kurumu tarafından takip edilen sigorta primlerini kapsaması bekleniyor. (Millet Haber Ajansı)

AdminAdmin