MUĞLA
Giriş Tarihi : 21-05-2024 10:29

“En İyi Zeytinyağı” MSKÜ Laboratuvarlarında Analiz Ediliyor

“En İyi Zeytinyağı” MSKÜ Laboratuvarlarında Analiz Ediliyor


Muğla’da geleneksel hale gelen Zeytinyağı Kalite Yarışması kapsamında seçilen yağlar, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Gıda Analizleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Gıda Analiz Laboratuvarında analiz ediliyor.
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülen ve Eğitim Yayın Dairesi Başkanlığınca desteklenen; “Zeytinin Zeytinyağına Kayıpsız ve Kaliteli Yolculuğu Projesi”nin bir parçası olan Zeytinyağı Kalite Ödül Töreni'nin 5. si gerçekleştirildi.  Muğla’nın 13 ilçesinden üreticilerin yoğun katılımıyla yapılan yarışmada, Zeytinyağı Kalite Ödülleri de sahiplerine verildi.
Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü hizmet binası bahçesinde yapılan törene Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık, MSKÜ Rektörü Prof. Dr. Turhan Kaçar, Muğla İl Tarım Müdürü Barış Saylak, il ve ilçe protokolü ile üreticiler katıldı.
Yarışmaya başvurulan 93 çeşit zeytinyağı, MSKÜ Gıda Analizleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Gıda Analiz Laboratuvarında; Türk Gıda Kodeksi ve Zeytinyağı Tebliğine göre analiz edildi.
Bu kapsamda tüm numunelerde serbest asitlik, peroksit değeri, özgül absorbans ve polifenol analizleri gerçekleştirildi. Yapılan kimyasal analizler neticesinde 6 adet zeytinyağı premium, 25 adet zeytinyağı altın, 7 adet zeytinyağı gümüş ve 5 adet zeytinyağı ise bronz kategorisinde ödül almaya hak kazandı. Kimyasal ve duyusal analiz sonuçlarından yeterli puanı alamayan 50 adet zeytinyağı ise elendi.
MSKÜ Gıda Analizleri Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde 2011 yılından bu yana bal, zeytinyağı ve uçucu yağ analizleri ile Muğlalı üreticilere analiz desteği veriliyor.

AdminAdmin