MUĞLA
Giriş Tarihi : 27-11-2022 17:26

DEFİNECİLERİN EVİNDE PAİNİTE TAŞI ELE GEÇİRİLDİ

DEFİNECİLERİN EVİNDE PAİNİTE TAŞI ELE GEÇİRİLDİ

DEĞERİ 200 MİLYON LİRA!
DEFİNECİLERİN EVİNDE PAİNİTE TAŞI ELE GEÇİRİLDİ

Muğla İl Jandarma Komutanlığınca yapılan istihbari çalışmalar sonucu, Milas İlçesi Köşk Mahallesinde M.G. ve T.G'nin adreslerinde tarihi eser bulundurdukları bilgisine ulaşıldı.
Jandarma ekipleri tarafından ikamette yapılan aramada; gramı 9 bin dolar olan elmastan daha değerli olduğu belirtilen bin 185 gram ağırlığında Painite Taşı, 5 adet Helenistik ve Roma dönemine ait yüzük, 26 adet Helenistik ve Roma dönemine ait sikke, 1 adet Roma dönemine ait vazo, 6 adet ok ucu, 4 adet Antik döneme ait obje, 1 adet hassas terazi, 1 adet mercek, 2 adet 16 calibre ruhsatsız av tüfeği, 1 adet antika dolma tüfek, 4 adet dedektör, 8 adet dedektör kulaklığı ele geçirildi. 
Olayla ilgili adli işlemlere başlandı. 
PAİNİTE TAŞI NEDİR?
Painite çok nadir bulunan bir borat mineralidir. Zirkonyum, bor, kalsiyum ve alüminyum, ayrıca az miktarlarda krom ve vanadyum içeren borat mineral kristalidir.
İlk olarak 1950’li yıllarda İngiliz mineralog Arthur C.D. Pain tarafından Myanmar’da bir yakut yatağında keşfedilmiştir. Miktar olarak Elmas taşından daha nadirdir. 1-2 gramlık küçük kristaller halinde bulunmuştur. 2002 yılına kadar çok az örneği olan bu değerli kristal, sonrasında aynı bölgeden bulunan diğer örnekleri ile sayısı artmıştır.

AdminAdmin