MUĞLA
Giriş Tarihi : 11-01-2023 15:30

Datça’da asırlık okul binası “Köy Yaşam Merkezi” oldu

Datça’da asırlık okul binası “Köy Yaşam Merkezi” oldu

Datça’da asırlık okul binası “Köy Yaşam Merkezi” oldu 

Muğla’nın Datça İlçesinde Çeşmeköy mahallesinde 1929 yılında yapılan ve ilkokul olarak uzun yıllar kullanıldıktan sonra kapanan tarihi okul binası köy yaşam merkezine dönüştürüldü. 
Asırlık binada açılan seramik kursu atölyeleri mahalle sakinleri ve ilçeye yerleşen kadınlar tarafından büyük ilgi görüyor.

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından kapalı köy okullarının tekrar canlandırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında, Muğla’da kapalı köy okulları restore edilerek, Köy Yaşam Merkezlerine dönüşmeye devam ediyor. İl genelinde sayısı 59’u bulan köy yaşam merkezleri, anaokulu, ilkokul ve halk eğitimi merkezi olarak bölgede yaşayanlara hizmet veriyor.
Datça Mustafa Kutluay İlkokulu/Ortaokulunun ek binası ile tarihi Çeşmeköy İlkokul binasında eğitimlerine başlayan Çeşmeköy Köy Yaşam Merkezi, 7’den 77’ye bölge halkının hizmetine sunuldu. 
Köyün ihtiyaçları doğrultusunda anaokulu, kurs merkezi, kütüphane, spor alanı ve tasarım atölyesi olarak farklı alanlarda hizmet vermek üzere tasarlanan merkezde, anasınıfında ise 19 öğrenci eğitim alırken, köy halkından 77 kursiyer ise Datça Halk Eğitim Merkezi koordinesinde açılan kurslara devam ediyor. Köy yaşam merkezinde öğrencilere aynı zamanda yemek hizmeti de veriliyor. 
Asırlık okul binasında atölyeye çevrilen sınıflarda seramik kursu eğitimleri gerçekleştiriliyor. Merkeze gelen yöre kadınlarına ve kursiyerlere çamuru sanata dönüştürmenin püf noktaları öğretiliyor. Çamuru şekillendirerek, çeşitli tekniklerle üretilen seramik mamuller üretim sonrası fırınlarda pişiriliyor. Ardından kadınların hünerli elleriyle sırlama işlemleri yapılarak satışa hazır hale getiriliyor.
Datça Cumalı (Çeşme Köy) Mahalle Muhtarı Semih Çukadar, köyde 1929 yılında yapılan eski okul binasının uzun yıllardır kullanılmadığını anlattı.
Milli Eğitim Bakanlığının Köy Yaşam Merkezi Projesi ile binanın tekrar aktif hale geldiğini belirten Çukadar, “Burada halk eğitim kursları açıldı. Bu kurslar sayesinde vatandaşlarımız bu imkanlardan yararlanıyorlar. Yapılan bu hizmetten köylülerimiz çok memnun. Datça'ya gelen misafirlerimiz de bu kurslardan faydalanıyor. Milli Eğitim Bakanlığımıza, il ve ilçe müdürlüğümüze ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.” diye konuştu.
Halk eğitimi kursu seramik usta öğreticisi Şebnem Çaylan ise seramik derslerine devam ettiklerini, açılan kurstan öğrencilerin son derece memnun olduklarını söyledi.
Hatta kurslara tahminlerinin üstünde bir ilgiyle karşılaştıklarını ifade eden Çaylan, “Bu da bizleri ziyadesiyle mutlu etti. Bu sayede kadın kursiyerlerimiz hem meslek ve iş imkanı bulacak hem de sene sonu sergisinde çalışmalarını sergileyerek satış yapacak ve gelir elde edecekler; böylece aile bütçesine katkı sağlayacaklar.” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay da bakanlığın hedefleri doğrultusunda Köy Yaşam Merkezlerinin sayısının daha da artacağına vurgu yaptı.
Muğla’nın kırsal alanlarındaki kapalı köy okullarını, eğitime kazandırmaya devam ettiklerine dikkati çeken Çay, şunları kaydetti:
“Çocukları, gençleri, yetişkinleri bir araya getirerek yaşadıkları bölgede eğitim almalarını sağlamak amacıyla kurulan Köy Yaşam Merkezlerinin sayısını, Muğla’da daha da artıracağız. Eğitimin, üretimin ve istihdamın gerçekleştiği Köy Yaşam Merkezlerimizin sayısı, Datça Çeşmeköy Köy Yaşam Merkezi ile birlikte 59 oldu. İlimizde hane sayısı 10'un altında olmayan ama köy okulu kapalı olan yerleşim yerlerindeki tüm okullarımızı da bakanlığımızın hedefleri doğrultusunda en yakın zamanda Köy Yaşam Merkezi olarak eğitime kazandıracağız.”

AdminAdmin