GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-06-2024 10:31

Bir Kitap Bir İnsan Projesinin Ödül Töreni Düzenlendi

Bir Kitap Bir İnsan Projesinin Ödül Töreni Düzenlendi

 

Millî Eğitim Bakanlığı himayelerinde 81 ilde yürütülen "Dilimizin Zenginlikleri" projesi ile Muğla Valiliği himayelerinde İl Millî Eğitim Müdürlüğü koordinesinde il genelinde yürütülen "Bir Kitap Bir İnsan" projesinin ödül töreni ve yıl sonu sergisi birlikte gerçekleştirildi.    

Okul öncesinden liseye, tüm sınıf kademelerindeki öğrencilerin Türkçenin zenginliklerini, sosyal ve kültürel etkinlikler yoluyla tanımasını ve kültür taşıyıcısı olan sözcüklerle buluşmasını sağlamak amacıyla ulusal boyutta düzenlenen "Dilimizin Zenginlikleri" projesi ile birlikte öğrencilere kitap okuma ve yaratıcı yazma alışkanlığı kazandırmak, öğrencilerin kütüphaneleri keşfetme ve onlardan yararlanma potansiyellerini artırmak, okuduklarını anlama ve düşünme becerilerini geliştirmelerine olanak sağlamak amacıyla yerelde yürütülen "Bir Kitap Bir İnsan Projesi" kapsamında, Muğla Model Bilimler Akademisi (MBA) Okulunda kapanış töreni ve yıl sonu sergisi düzenlendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan program, İl Millî Eğitim Müdür Vekili Seyit Güven Yılmaz tarafından açılış konuşmasıyla devam etti. Türkçe Öğretmeni Ece Nur Şener'in sahnedeki minik öğrencilere anlattığı "Kıymetli Tuz Masalı" ile Muğla Güzel Sanatlar Lisesi müzik bölümü öğretmen ve öğrencilerinin icra ettiği "Mevlana'nın Yedi Öğüdü", "Ger Gör Beni Aşk Neyledi" "Kara Toprak" eserlerinden oluşan müzik dinletisi, davetliler tarafından büyük beğeni topladı. Ardından Ula Hüseyin Ercan Ermaş Mermer Anadolu Lisesi öğrencileri, "Türkçemizin Dil Elçileri" adlı oratoryoyla sahnede yer aldı. Dilimizin Zenginlikleri projesi kapsamında il genelinde düzenlenen video yarışmasında, ilkokul ve ortaokul kategorisinde il birincisi olan öğrenciler kendi videoları eşliğinde şiirlerini okudu.

Dilimizin Zenginlikleri Projesi kapsamında düzenlenen yarışmalar (hikâye ve deneme yarışması, en iyi cümle yarışması, Kutadgu Bilig Okumaları temalı nesne tasarım yarışması, şiirlerle video yarışması, tişört tasarım yarışması) ile Bir Kitap Bir İnsan Projesi kapsamında düzenlenen kitap okuma yarışmasında, il genelinde temel eğitim ve ortaöğretim kademelerinde dereceye giren öğrencilere hediyeleri, protokol tarafından takdim edildi.  

Ardından Program, 13 ilçede yapılan çalışmaların sergilendiği yıl sonu sergisinin davetliler tarafından gezilmesiyle son buldu.

AdminAdmin