İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Ali Babanın Çiftliği

(558 Duygu)
(479 Duygu)
(466 Duygu)
(412 Duygu)
(510 Duygu)
(425 Duygu)
(467 Duygu)
 


4 Nuriddin Erdoğan.JPG“Ses çıkarma potansiyeli olan tüm çok hücreli canlıları barındıran çiftlik.” ekşi sözlükteki tarifi aynen böyle. Ses çıkarmak, hak aramak.
Şimdi gelelim asıl konuya, neden bu yazının başlığı ALİ BABANIN ÇİFTLİĞİ.
Ortada çiftlik miftlik yok, sadece bu ATASÖZÜ hüviyetini almış olan deyişten yola çıktık.
Amaç başıboşluk, kontrolsüzlük, ben yaptım olduculuk gibi anlayıştan yola çıkan sözüm ona yönetici kılıklı kişilerin başarısızlık serüvenine kısaca değineceğim:
Yer Güllük; Güllük tarihi ile özdeş Güllük Dalyanı. Burada neler oluyor, asıl sesini çıkarması gerekenler neden ses çıkaramıyor? Milas İlçe Tarım Müdürlüğü kış uykusunda mı? Muğla İl Tarım “yatarım modunda olmalı” bu doğa harikası ve en önemlisi korunmaya muhtaç sorumluluk alanındaki yerlere neden vurdum duymaz?
Dalyanlar devletin hüküm ve tasarrufu altındadır ile başlayalım, bunu yazmak ile söylemek ile oluyor mu? Bunu da daha sonraki günlerde irdeleyeceğiz.
İleriki günlerde müthiş bomba bir Güllük konusu olacak. Vakıflar Bölge Müdürlüğü ve ihalesiz işlemler konusunu “belgeleriyle” kamuoyu ile paylaşacağız.
Şimdi yaşadığımız güncele sıra ile başlayalım.
2016 yılında Güllük belde Belediyesi iken özelleşen suyumuzun su izale hattı hiçbir kurumdan izin alınmaksızın güllük dalyanının ortasında Kıyıkışlacık köyüne geçiş yaptı. Zamanın S.S. Güllük su ürünleri kooperatif başkan ve yöneticileri, derin kış uykusunda idiler.
Kış uykusuna halen devam:
Dalyan etrafındaki endüstri kuruluşları ve balık çiftliklerine lojistik hizmet veren ağ yıkama ve boyama işletmeleri ne yapıyor? Yine ileriki zaman içerisinde çevre felaketine belgeli değineceğiz. Kimyasal atıkların ne kadarı gece dalyana gidiyor? Çevre kirliliğinden kasıt sadece dalyana gönderilen kimyasallar mı? Rüzgar erozyonu ile dalyana giden kuvars feldspat vs. homojen maddeler dalyanda ne gibi felaket habercisi? Dalyancılar derin uykuda.
Gelelim Güllük Dalyanından geçinen, geçinmeye çalışan, çalışmasına mani olunan, asıl işi balıkçılık olup S.S. Güllük Su Ürünleri kooperatifine üye olamayan, üye iken kooperatife balık vermediği için çıkarılan, kooperatif üyesi olup Dalyan yasak sahasında kaçak balık avlarken yakalanmasına rağmen kooperatif üyeliğinden çıkarılamayanların öyküsü olacak bu yazı.
Güllük dalyanı bilindiği kadarı ile 21 Mayıs 2012 tarihinde ihaleye çıkarılarak ihale neticesinde Dalyan S.S. Güllük Su Ürünleri Kooperatifi ile Kıyıkışlacık S.S. Su Ürünleri Kooperatifinin ortak olarak ihaleyi alması ile neticeleniyor. Bu esnada yapılan usulsüz ve yolsuzluklar 13 Ağustos 2012 günlü Menteşe gazetesinde var.
S.S. Güllük Dalyanı kooperatifi yönetimi neler yapıyor, kısa bir örnek ile meselenin ciddiyetine değinelim: Mesela dalyanda üretilen balık yumurtasının balmumu ile kaplanmasındaki muamma ne alemde? Balık yumurtasının kilosu 200.00 TL, Bal mumunun kilosu 30,00 TL. Şimdi ne var bunda demeyin. Diyelim ki kooperatif 500 kg balık yumurtası elde etti, bunu bal mumu ile kapladığına göre satarken de bal mumunu 200.00 TL/KG olarak satmıyor mu? Yani eğer kooperatif bu iş için 50 kg bal mumu almış ise buna 1.500.00 TL ücret ödeyerek alırken 10.000.00 TL olarak satacak. Vergi dairesi buna neden bakmaz? İlgi alanında değil mi?”
Bu Kooperatif 21 MAYIS 2012 tarihinden bugüne kadar zaman içersinde ne kadar kar veya zarar etmiş, bilen var mı?
Daha önemlisi, bugüne kadar S.S. Güllük su ürünleri kooperatifinden balık alıp anında fatura, fiş veya yazarkasa çıktısı alana şahit oldunuz mu?
O zamanki kooperatif tüzüğünde ortakların “halen de öyle” Kooperatif ortaklarının Kooperatif bölgesinde ikamet ediyor şartı var idi.
O yönetimde S.S.Güllük Su Ürünleri kooperatifinde Kıyıkışlacık ikametli üç kişi olup biride yönetimde olduğunu Muğla İl Tarım Müdürlüğüne bildirip bu yönetim ve aldığı kararlar geçerli olamaz dedik.
Ne oldu?
Ne olacak deve oldu.
Tüzük değişikliğine gidilerek hiçbir şey olmamış gibi devam edilmektedir.
Daha sonra yine İl Tarım Müdürlüğüne bu tüzük gereği bu başkanın ve bu yönetimin geçerliliği mümkün değil diye bildirildi, cevap dahi yok.
Gelelim Güllük gerçeğinde S.S. Güllük su ürünleri kooperatifinde ki işlevsizliklere.
Tüzük gereği ikamet şartı halen geçerli. Tüzük Gereği “Denizlerde, su ürünleri avcılığını, avcılıkta kullanılan balıkçı gemisine sahip olduğunu ruhsat teskeresi ile tevsik etmek” şartı vardır. Şuan kooperatif üyesi görünen kişilerin toplamının % 80’de bu şartları ihtiva eden balıkçı yoktur, zira balıkçı teknesi olan kooperatif üyesi iki elin parmakları kadardır. Kooperatif üyeleri sadece seçimlerde oy kullanma kabiliyetine sahiptirler.
ORTAKLIK GÖREVLERİ:
Madde 11 Ortakların Kooperatife karşı görevleri şunlardır ,
a.)Mali taahhütlerini zamanında yerine getirmek.” Bir tek kooperatif üyesi yok?”
c.) Yetiştiricilik sureti ile ürettiği veya avladığı su ürünlerinin tamamını Kooperatife teslim etmek, denmektedir. Tüzük böyle diyor. Kooperatif üyesi olup aynı zamanda yetiştirici olanların ürettiği balıkları kooperatife getirme zorunluluğudur. Bir kilo balık teslim eden üretici var mıdır ? Sayın İl Tarım Müdürlüğü.
Mayıs ayı bitti, kooperatifin perakende satış yeri aylardır kapalı. Kooperatif üyelerinin hiç biri hiçbir zaman kooperatife balık teslim etmiyor.
S.S. Güllük Su Ürünleri Kooperatifi ne yapar?
Her iki tüzük gereği üyelik şartlarına haiz olmayan kişiler seçimde oy kullansın diye üyedir. Ekmeğini balıkçılıkla idame ettirmeye çalışan kişiler ekonomik açıdan hiç iç açıcı durumda değillerdir.
Balıkçı barınağı, adı üzerinde balıkçılara ait teknelerin barınma yeri olmalı, peki o zaman balıkçı teknelerinin barınma yerinde neden olması gerekenler değil farklı amaçlı tekneler bazı yatlar kotralar durmakta? Neden balıkçı teknelerinin büyük bir kısmı balıkçı barınağı dışarısında? Neden Güllük sahili diğer sahil beldeleri gibi düzenli değil?
Yakında Güllük Dalyanının ihalesi olacak…
Takipteyim.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

 

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

haberihbargf.gif

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

reklamsabit-icasagi.gif

"Un fiyatına bakılırsa ekmeğin 5.75 olması lazım”
DP’nin Olağanüstü Genel Kurulu 30 Kasım’da
Milas Arama ve Kurtarma eğitimi çalışmalarını sürdürüyor
Milaslı kızlarımız atletizmde gururumuz oldu
GİRGİN: "MUĞLA’YA TAHSİS EDİLDİĞİ SÖYLENEN KANSER TARAMA CİHAZI NEREDE?"
Bin 427 aileye kara kış desteği
Su fiyatlarına “yine” isyan ettiler…
‘KÖY OKULLARINDA AKILLI TARIM, AKILLI ARICILIK’ PROJESİ

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

HELIX_NO_MODULE_OFFCANVAS

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech