İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech
MILAS
marketlerlogo2.png

twt-btn.pngfb-btn.png

videoana_246a7.png

giydirme1.gif

 

giydirmealt.gif

giydirmealt-2.gif

 
 
 
 
 
 

paylas2_0ca43.png
 
Duyarlılığını Göster Haberi Sen de Paylaş

Allah rızası için dostluk

(254 Duygu)
(215 Duygu)
(197 Duygu)
(207 Duygu)
(213 Duygu)
(197 Duygu)
(205 Duygu)
 

ibrahim-aydn-150x150.jpgYaptığımız işlerde bir mümin olarak Allah’ın rızasını düşünmek sorumluluğu taşıyoruz. Vicdanî duyarlılığımız da buna göre ayarlı bir kıvam taşımak durumundadır. Kimseye haksızlık etmemek, bu konuda vazgeçilmez bir değer ölçüsü olarak kişiliğimizi belirleyen bir temel ilkedir bizim için. Bunun istisnası yoktur ve olamaz. Aksi halde vicdanî huzurumuz bozulur ve yapacağımız bir haksızlık, kendimize kötülük etmek anlamına geleceği için akılla da bağdaşmaz.

Yani adaletli ve insaflı olmak, sadece mükellefiyetimiz değil, en büyük ihtiyaçlarımızdan biridir; huzurlu olabilmemizin temel şartıdır. Allah’ın rızasına aykırı olan bir şey, bizim kişilik yapımıza da aykırıdır. Bizim bakış açımıza göre; zulmetmemek, sadece ahlakın değil, aklın da gereğidir. Zulüm, zulmet ve hamakattır. Birine yardım etmek, onun hayrına olanı gerçekleştirmeye çalışmak anlamına gelir. Öz kardeşimiz bile birine zulmederse, onun zulmüne rıza göstermeyiz ve onu o davranıştan vazgeçirmeye çalışmanın kendisine yardım etmek anlamına geldiğini, sevginin ve dostluğun bunu gerektirdiğini biliriz.
Doğruyu söylemektense senin hoşuna gidecek şeyler söylemeyi tercih edenden; istişare ehli olmaz, danışman olmaz, dost olmaz. Dostluk sevgidir, vefadır, dürüstlüktür. Sevgi için, hatır için, bir yanlışı onaylamak yani dürüstlükten ayrılmak, vefaya (sadakate) aykırıdır. Böyle yapılırsa dostluğunuz ve sevginiz asliyetini kaybeder. Zordur has dostluk Sorumluluk gerektirir. Üslubu doğru ise, dost eleştirisi ve uyarısı son derece yararlıdır. Her zaman tamamen isabetli olmayabilir, yine de yararlıdır ve daha iyi düşünme yönünde dolaylı katkılar sağlar. İstişareye verilen önemin bir anlamı da budur; düşüncelerin ufkunu aşarak daha da olgunlaşmasını kolaylaştırır.
Bir zamanlar bir arkadaşımın yanlış bir tavrı ihtilaf konusu olmuştu ve bu ihtilafın halli için uzlaştırıcı bir rol üstlenmiştim. Bir başka arkadaşım geldi ve onun benim aleyhimde konuştuğunu söyleyince kendisine şunları söylemiştim: “Aleyhimde sözleri bana nakletmenin bir izahını yapar mısın? Gıyabımda söylenenleri bir dost olarak cevaplayıp terslemen gerekirdi. Bunu yapmadığın belli… Yok, onun elçisi ve sözcüsü gibi konuşuyorsan, şimdi telefonu açıp ikinizin de duyabileceği biçimde gerekli cevapları vereceğim.” diyerek telefonu elime aldım. Kekeledi, paniğe kapıldı. Yaptığı, dostlukla bağdaşmıyordu. Gıybete sessiz kalmıştı, üstelik de bana o sözleri taşıyordu. Tepki vermekte haklıydım. Misafirim durumunda olmasaydı, daha da sert konuşacaktım. Bir müddet sükût ettik ve soğuk bir vedalaşmayla ayrıldık. Ortalığı kızıştırmak gibi bir huyu vardı ama bu defa çizmeyi aşmıştı ve nazarımda yeni bir statüye oturtulması gerekiyordu. Öyle yaptım. Dostluğun ne olduğunu bilmiyordu.
Dedim ya, dostluk zordur ve incelik ister. Darılmadık ama yeni bir mesafeli ilişkiler düzenine geçmemizi yavaş yavaş gerçekleştirdim. Samimi eleştiriye can kurban, ama samimiyetsiz yaranma ve kızıştırma tahrikleri dostluk değildir. “Başımızdaki göze basar, kalp gözüne basiret denir.” (El-Müfredat) sözünü severim. Her kavramın birçok kavramla akrabalığı vardır. Basiret kavramı da, “feraset, itidal, dostluk, sevgi, tefekkür, istişare...” gibi kavramlarla ilgilidir. Ve “itidal” her kavramı ilgilendiren bir denge sağlığının vazgeçilmezi olduğu için, özel bir önem taşır. Her denge sarsıntısının önce oradan başlayarak düzeltilmesi şarttır. Yol haritası bellidir: “İtidal, basiret, istikamet, tefekkür...” Zordur bunlar ve gerçek dost yardımına muhtaçtır. İstişare, daha doğrusu ehli olanla istişare bunun için önemle tavsiye ediliyor.


Ekran Alıntısı.JPG


Ekran Alıntısı.JPG

 

radyo-1_2c406.jpgradyo-2_bc756.jpgradyo-3_4e6a6.jpg

 

MILAS

haberihbargf.gif

1-e1392026716167.png

2-e1392027888224.png

3-e1392027941568.png

reklamsabit-icasagi.gif

"Un fiyatına bakılırsa ekmeğin 5.75 olması lazım”
DP’nin Olağanüstü Genel Kurulu 30 Kasım’da
Milas Arama ve Kurtarma eğitimi çalışmalarını sürdürüyor
Milaslı kızlarımız atletizmde gururumuz oldu
GİRGİN: "MUĞLA’YA TAHSİS EDİLDİĞİ SÖYLENEN KANSER TARAMA CİHAZI NEREDE?"
Bin 427 aileye kara kış desteği
Su fiyatlarına “yine” isyan ettiler…
‘KÖY OKULLARINDA AKILLI TARIM, AKILLI ARICILIK’ PROJESİ

* Tüm hakları saklıdır. Bu sitede yer alan yazı, haber, fotoğraf, video ve sair dokümanların, bireysel kullanım dışında izin alınmadan kısmen veya tamamen kopyalanması, çoğaltılması, kullanılması, yayımlanması ve dağıtılması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar hakkında 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca yasal işlem kullanılacaktır.

HELIX_NO_MODULE_OFFCANVAS

İşaretli yazıyı okutmak için tıklayın. Günaydınmilas.com GSpeech