Muğla
Giriş Tarihi : 18-03-2022 23:43   Güncelleme : 19-03-2022 00:09

Uzman Çavuştan kim özür dileyecek !

Uzman Çavuştan kim özür dileyecek !

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta olarak giden Uzman Çavuş A.A’nın, T.T isimli Acil Asistanını darp ettiği iddiasına yönelik güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı. Görüntüler sonrası Acil Asistanını T.T. hakkında soruşturma başlatılırken, uzman çavuş A.A.’nın da şikayetçi olduğu öğrenildi.

Muğla'da, 14 Mart Tıp Bayramı'nda acil serviste görev yaptığı sırada bir kişi tarafından darbedildiğini öne süren doktor hakkında idari soruşturma başlatıldığı öğrenildi.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisinde yaşanan olayın güvenlik kamerası görüntüleri ortaya çıktı.Görüntülerde, acil asistanı T.T’nin, hasta Uzman Çavuş A.A’nın elinden evrakları almaya çalıştığı, bu sırada da arbede yaşandığı görüldü.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliğince, acil serviste görev yapan doktor T.T. hakkında soruşturma başlatıldı.

Uzman Çavuş’u linç etme derecesinde kınama mesajı yayınlayan Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Muğla İl Sağlık Müdürlüğü sosyal medya hesapları sessizliğe büründü.

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi resmi sosyal Medya hesabında; “KINAMA

Her koşulda fedakarca görevini ifa etmeye çalışan meslektaşımıza yönelik 14 Mart 2022 tarihinde gerçekleşen şiddet veya hakaret içerikli davranış ve tutum karşısında

Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetimi olarak olayın hukuki sürecinin takipçisi olacağımızı bildiririz. Hekim arkadaşımıza tekrardan geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor;sağlıkta yaşanılan bu tip şiddet içeren her türlü davranışıKINIYORUZ!Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yönetimi” mesajını paylaşmıştı. Hastane yönetiminin güvenlik kamerası kayıtlarına rağmen böyle bir açıklamayı nasıl yaptığı ise merak konusu.

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü de 16 mart tarihinde sosyal medya hesabında; “Kınama Mesajı …

İlimiz Muğla Eğitim Araştırma Hastanesinin Acil servisinde  görevli sağlık çalışanımız Doktor T. T.’nin görevi başında darp edilmesi, İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından büyük bir üzüntü ile karşılanmıştır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti, sebebi ne olursa olsun asla kabul etmiyoruz ve sağlık çalışanlarımıza karşı yapılan saldırıyı kınıyor, kendilerine ve hastane yönetimine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. İl Sağlık Müdürlüğü olarak sağlık çalışanlarımızın yanında olduğumuzu ve olayın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Dr. İskender GENÇER Muğla İl Sağlık Müdürü” mesajına yer vermişti. Güvenlik kamerası kayıtlarını incelemeden ve olayı araştırmadan yapılan bu paylaşımda İl Sağlık Müdürlüğünün içinde bulunduğu karmaşanın göstergesi durumunda. 

UZMANLAR FEDERASYONUNDAN SERT TEPKİ

Uzmanlar Federasyonu Genel Başkanı Ali Tilkici, sosyal medyasından yaptığı canlı yayınla duruma tepki gösterdi.

Canlarını emanet ettikleri sağlık çalışanlarına yönelik her türlü şiddeti kendilerinin bizde açıkça kınadığını belirten Tilkici, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Ancak bu açıklama ile tüm sağlık çalışanlarını ayrı tutarak yaşanan bu son olayın istisnai ve bireysel olduğunu düşündüğümüzden Uzman Çavuşumuz hakkındaki olayın aslında medyada, sosyal basında yansıtıldığı gibi olmadığını belirtmek amacıyla bu açıklamanın yapılmasında zorunluluk görüyoruz. Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığında görevli Uzman Çavuş Ali Aladağlı 14 Mart 2022 tarihinde karnında meydana gelen şiddetli ağrı sebebiyle Yatağan Devlet Hastanesi’ne başvurmuş olup yapılan muayene sonucunda safra kesesi veya apandis olabileceğinin değerlendirilmesi ve teknik imkanların yetersiz olduğundan dolayı Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiştir. Bu sevk üzerine Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gelen uzman çavuşumuz burada Yatağan Devlet Hastanesi’nde yapılan tahlilleri göstererek sevk edilme nedeni olan ultrason tetkiki yapılmasını talep etmiş ve bu talebi üzerine o anda kendisini tedavi eden doktor dışında 3. Kişi olarak olaya dahil olan doktor T.T., ‘Burada ultrason çekecek adam yok’ tepkisiyle karşılaşmış ve kendisine ultrason tetkiki yapılmamıştır. Uzman çavuş talebi noktasında ne kadar ısrar ettiyse de kendisine zorluk çıkarılmış ve bu sırada yaşadığı şiddetli ağrıları nedeniyle, bu durumu şikayet edeceğini de belirterek Yatağan Devlet Hastanesi’nden aldığı tetkik evraklarını yanına alarak özel bir sağlık kuruluşuna gitmek üzere Acil Servisi terk etmek amacıyla çıkış kapısına doğru yöneldiği esnada kendisini şikayet etmemesi maksadıyla belgeleri almak isteyen doktor T.T., Uzman çavuşumuza arkadan saldırmış, darp etmiş, elindeki evrakları zorla almak istemiş ve uzman çavuşumuza duvara doğru itekleyerek, yanındaki sağlıkçılarla beraber darp etmişlerdir. Yaşanan bu olaya rağmen kendisine saldıran doktora hiçbir art niyetli eylemde bulunmayan uzman çavuşumuz kendisiyle birlikte refakatçi olarak gelen jandarma çavuşu olan asker ile birlikte alanı terk etmişlerdir. Bu olaydan sonra adı geçen doktor, uzman çavuşumuz oradan ayrılır ayrılmaz beyaz kod vererek mesleğine hiçbir suretle yakışmayacak şekilde uzman çavuşumuzun kendisine hakaret ettiğini, darp ettiğini, saldırdığını, boynuna, sırtına, gözüne yumruk attığını hatta canını zor kurtardığını iddia etmiş ve çalıştığı hastanedeki kendi mesai arkadaşlarından darp raporu almıştır. Olayın 14 Mart Tıp Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle, bazı provokatif guruplar tarafından olay istismar edilmiştir. Uzman çavuşumuz 16 Mart 2022 tarihinde ameliyat edildiği Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesinden apar topar taburcu edilmiş, o esnasında alkışlı protestolar Başhekim eşliğinde yaptırılmıştır. Ayrıca bu olay ülkesini koruyan, gece gündüz demeden sürekli emniyet ve asayişi sağlayan uzman çavuşlarımızı derinden yaralanmıştır. Bu olayı bahane ederek, haksız protesto yapan, olayı anlayıp dinlemeden kahraman uzman çavuşlarımıza ve jandarma teşkilatına ve onun kahraman personellerini rencide etmeye çalışan art niyetli kişilerin hepsini kınıyoruz.”

DAHA ÖNCE DE OLAY YAŞANMIŞ

Doktor T.T. ile yine acil serviste başka bir hastası arasında da gerginlik yaşadığı anlara dair güvenlik kamerası görüntüleri de ortaya çıktı. Sosyal medyada vatandaşlar doktora tepki gösterdi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA YAPILMIŞTI

Muğla Valiliği’nden acil serviste yaşanan olayla ilgili yazılı bir açıklama yapılmış, Jandarma Uzman Çavuş A.A. hakkında adli ve idari işlem başlatıldığı için tedbiren görevden uzaklaştırılmıştı.Öte yandan Jandarma Uzman Çavuş A.A.'nın ortaya çıkan güvenlik kamerası görüntülerinin ardından göreve iade süreci başladı.

Serdar Cemal SÜZEROĞLUSerdar Cemal SÜZEROĞLU