Milas
Giriş Tarihi : 27-11-2021 21:16   Güncelleme : 27-11-2021 21:16

"Un fiyatına bakılırsa ekmeğin 5.75 olması lazım”

Birçok üründe girdi maliyetlerinin artmasının ardından zamlar da peş peşe gelmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde 2 liradan 2 lira 50 kuruşa yükselen ekmek zammına vatandaş tepki gösterirken, fırıncılar, “una gelen zamlara göre değerlendirip, kıyaslama yapılırsa şuanda ekmeğin fiyatının 5 lira 75 kuruş olması gerekiyordu” diyerek her geçen gün artan maliyetlerden yakındı.


Dar gelirli vatandaşların sofralarının vazgeçilmez gıdası olan ekmek geçtiğimiz günlerde zamlanarak fiyatı 2 liradan, 2 lira 50 kuruşa yükseldi.
Milas’taki fırıncıların ortak kararıyla yapılan zamma vatandaşlar tepki gösterse de fırıncılar maliyetlerin yüksekliğinden şikayet ederek, zammın makul sevilerde tutulduğunu, hatta önümüzdeki dönemde yeni bir zam kararı alınabileceğini ifade ettiler.
BÜYÜK BİR BÖLÜMÜ BATAR
“Giderlerimiz çok fazla. Un fiyatları aldı başını gidiyor. Ekmek sadece unla da yapılmıyor bunun yanında bir çok unsur var. İşçilerimize karşı sorumluluklarımız var. Tüm bunları hesaba kattığımızda 2 liradan satılan ekmek harcamalarımızı karşılamıyordu. Vatandaş emin olsun ki 2 buçuk lira da karşılamıyor” diyerek sorunlarını dile getiren fırıncılar, “50 kilogramlık un 385 lira oldu. Susam, maya hepsi yüzde yüzün üzerinde zamlandı. Yapılan zamlara göre hesap yapılırsa şuanda bir ekmeğin fiyatının 5 lira 75 kuruş olması gerektiği ortaya çıkıyor. Bizler 200 gram ekmeği 210 grama çıkarıp, 50 kuruş zam yaptık. Bu şartlarda fırıncıların büyük bir bölümü önümüzdeki günlerde maalesef batar” dediler.
Zamların hem vatandaşı hem esnafı yıprattığını ifade eden vatandaşlar ise “Kalabalık bir ailenin günlük ekmeğe vereceği para üç aşağı beş yukarı belli. İnanın sadece düşünmek bile insanı çıkmaza sokuyor. Öte taraftan fırıncılar ne yapsın diyoruz. Onlar da kendi cephelerinden haklılar. Zamlar karşısında sürekli zarar ediyorlar” dedi.

AdminAdmin