Milas
Giriş Tarihi : 15-06-2022 18:50

MUĞLALI TARİHÇİ YAZAR BİLGİ TAŞKIRAN'IN MİLAS KİTABI ÇIKTI

MUĞLALI TARİHÇİ YAZAR BİLGİ TAŞKIRAN'IN MİLAS KİTABI ÇIKTI

 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümünde Öğretim Görevlisi, önceki dönem Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Muğlalı Tarihçi Yazar Bilgi Taşkıran'ın Sosyal, Siyasal ve Ekonomik yönüyle Milas (1923-1960) isimli kitabı Milas Belediyesi Kültür Yayınlarından çıktı. 

Milas Belediyesi tarafından yayınlanan kitapta ilçenin ekonomik, sosyal ve siyasi yapısı, eğitim ve kültür alanındaki gelişmeleri Osmanlı Döneminin son dönemlerini de içine alarak ortaya konuyor. 1923-1960 yılları arası Milas yerel basını başta olmak üzere, Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi, Genel Kurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı (ATASE) Arşivi, Ankara Milli Kütüphane, Milas'taki kamu kurum ve kuruluşlarının arşivleri ile adı geçen döneme tanıklık etmiş kişilerden yararlanılıyor. 

Taşkıran, "Kitabın çıkışında bir çok kişi ve kurumun emeği geçti. Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat'a ve yardım sunan herkese teşekkür ederim. Bu kitabı Mayıs 2009'da kaybettiğim Sevgili Annem Nuray Taşkıran'a ithaf ediyorum" ifadelerini kullandı.

Serdar Cemal SÜZEROĞLUSerdar Cemal SÜZEROĞLU