Muğla
Giriş Tarihi : 17-06-2022 15:19

“MUĞLA TAZELENME ÜNİVERSİTESİ” KİTABI OKURLARIYLA BULUŞTU

“MUĞLA TAZELENME ÜNİVERSİTESİ” KİTABI OKURLARIYLA BULUŞTU

“MUĞLA TAZELENME ÜNİVERSİTESİ” KİTABI OKURLARIYLA BULUŞTU

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Tuna tarafından kaleme alınan, “Muğla Tazelenme Üniversitesi” isimli kitabının tanıtımı için söyleşi ve imza günü gerçekleştirildi. 
Bir İyilik Hareketi ve Alternatif Yaşlanma Stratejisi Olarak yazılan Muğla Tazelenme Üniversitesi kitabı, öğrenciler ve okurları ile buluştu.
Muğla’nın Menteşe ilçesinde bulunan Tarihi Zahire Pazarı’nda düzenlenen söyleşi ve imza gününe Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Tazelenme Üniversitesi öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. 
Prof. Dr. Muammer Tuna kaleme aldığı, “Muğla Tazelenme Üniversitesi” kitabı için şunları söyledi:
“Oldukça kapsamlı bir eğitim öğretim programı uyguladık teorik, uygulamalı, spor derslerini kapsayan. 5 yıldan beri programımız devam ediyor. Bu bağlamda spor derslerini uygulama olarak da Tazelenme Olimpiyatları yaptık. İkincisini gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz 3 gün boyunca olimpiyat heyecanını yaşadılar. Programın amacı, tüm katılımcıların aktif yaşamda yer almalarını sağlamak. Bunu gerçekleştirmek için pandemi sürecinde 3-4 tane araştırma gerçekleştirdik. Bu araştırma sonuçlarından da bir kitap oluşturduk. Bir İyilik Hareketi ve Alternatif Yaşlanma Stratejisi Olarak Muğla Tazelenme Üniversitesi kitabımız geçen hafta çıktı. Kitabımızı okuyucularımız ve öğrencilerimiz ile buluşturmak üzere toplandık.
Tazelenme Üniversitesi’nin amacı 60 yaş üstü vatandaşlarımızın aktif yaşama yeniden katılması. Hedefimiz bu. Biz bu hedefi koyduk ama acaba bu amacı ne kadar gerçekleştirdik? Aslında araştırmamızın da amacı buydu. Burada 271 Tazelenme Üniversitesi öğrencisi ile araştırma yaptık ve bütün bu derslerimizin onların yaşamına ne kadar etkili olduğunu ölçmeye çalıştık. Burada araştırma sonucu derslerin katılımcıların çok yüksek oranda hayatlarına dokunduğunu, onların hayatlarını sağlık, spor anlamında değiştirdiğini ortaya koydu. Dolayısıyla başta koyduğumuz hedeflerin büyük ölçü de gerçekleşmiş olduğunu gördük. Biz pandemi sürecinde faaliyetlerimize devam ettik. Başka bir araştırmayla pandemi sürecinde ki faaliyetlerimizi ölçtük. Pandemi sürecinde de oldukça önemli katkılar ve dayanışma sağladı. Pandemi sürecinde 60 yaş üstüne sokağa çıkma yasağı gelmişti biz de uzaktan eğitimle derslerimize devam ettik. Öğrencilerimiz arasında ciddi anlamda dayanışma sağlandı, onların yalnızlık duygularında katkı sağladığını araştırma sonuçlarımızda gördük. Tüm bu araştırmalarımızı da kitaplaştırdık ve kamuoyu ile paylaşıyoruz.”
Etkinliğe katılan Başkan Gümüş ise şöyle konuştu:
“Tarihi Zahire Pazar’ından düzenlenen bu güzel etkinlikte Menteşe Belediyesi olarak paydaşı olmaktan mutluluk duyuyorum. Prof. Dr. Muammer Tuna’nın çabaları ile ülkemizin en iyileri içinde yer alan Muğla Tazelenme Üniversite’sine Menteşe Belediyesi olarak katkı sağlamaya devam edeceğiz.”
Prof. Dr. Muammer Tuna, etkinlik sonunda kitabını okurları için imzaladı.

Serdar Cemal SÜZEROĞLUSerdar Cemal SÜZEROĞLU