Muğla
Giriş Tarihi : 21-06-2022 12:55

Muğla “Bike&Camp” ile adını dünyaya duyuracak

Muğla “Bike&Camp” ile adını dünyaya duyuracakMuğla’da, rotasıyla doğa, tarih, kültürel birikim ve sporu buluşturan "Bike&Camp Bisiklet Turu" tamamlandı.
Muğla ve ilçelerinde spor turizmi potansiyelinin belirlenerek, spor turizminin öne çıkarılması ve marka değer oluşturma çalışmaları kapsamında, Muğla Valiliği himayesinde düzenlenen "Bike&Camp Bisiklet Turu" tamamlandı.
Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı'nın (YİKOB) destekleriyle, 15-19 Haziran tarihlerinde "Yayladan sahile" sloganı ile Kavaklıdere'den başlayan tur, Bodrum'da sona erdi. 
Muğla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde, Cycle Turkey tarafından düzenlenen organizasyon, Kavaklıdere, Yatağan, Milas ve Bodrum kaymakamlıkları ile ilçe belediyelerin katkılarıyla gerçekleştirildi. 
İlin tanıtımına, bisiklet turizminin gelişmesine ve turizm sezonunun uzatılmasına katkı sağlaması amaçlanan tura 100'den fazla bisiklet tutkunu katıldı. 
Ören yerleri ve antik kentlerin de gezildiği tur, rotasıyla doğa, tarih, kültürel birikim ve sporu buluştur oldu.
Turun başladığında ilk gün geceyi çadırlarda Kavaklıdere Yerküpe'de geçiren bisikletliler, ikinci geceyi Yatağan Stratonikeia antik ketinde, üçüncü geceyi Milas Uyku Vadisi Gökçeler Kanyonu'nda, dördüncü geceyi ise Bodrum Yalı Mahallesi sahilinde geçirdi. 
Bodrum'a ulaştıklarında denize girip yüzme imkanı bulan katılımcılar, son gün ise Antik Leleg kentlerini birbirine bağlayan yolun geçtiği Pedasa Antik Kenti'ni ziyaret ederek, yürüyüş yaptı.
Spor turizmi kapsamında sürdürülebilir bir etkinlik olacağı belirtilen "Bike&Camp Bisiklet Turu" ile Avrupa'dan bisiklet tutkunlarının da rotasında Muğla'nın olması hedefleniyor. 
Organizasyon sorumlusu Ali Sonay, böyle bir turun ilk kez gerçekleştirildiğini söyledi.
Etkinliğin aslında bir demo olduğunu belirten Sonay, “Çok kısa zamanda organize edilmesine rağmen oldukça başarılı ve keyifli geçtiğine inanıyorum. Ufak tefek konular atlanmış olabilir. Daha sonra kulüp ve dernek başkanlarıyla bir değerlendirme yapacağız. Bu etkinliği nasıl zenginleştirip nasıl daha da güzelleştirebiliriz diye fikir alışverişinde bulunacağız" dedi.
Sonay, gelecek yıl "2. Bike&Camp Bisiklet Turu"nu gerçekleştirmek ve bisiklet kültürünü öncelikle Muğla'nın her yerine taşımak istediklerini ifade etti.
Muğla'mız çok farklı güzellikleri ve imkanları barındırdığına dikkati çeken Sonay, “Onun için rotamız gelecek turda farklı olabilir. İlimizin her yerine ulaşmak istiyoruz. Bisiklet kültürünün yaygınlaşması ve güzel etkinlikler için hepinizin desteğine ihtiyacımız var. Bunun gelişerek daha geniş kitlelerin bölgemizi ziyaret etmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz." diye konuştu.
Türkiye Bisiklet Federasyonu Muğla İl Temsilcisi İlker Cömert ise Muğla'da turizm sezonunun uzatılmasında bu tür organizasyonların önemine değindi.
Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın projenin fikir babası ve destekçisi olarak kendilerinin önünü açtığını anlatan Cömert, şunları kaydetti:
“Kavaklıdere’de bakırcıların el emeği göz nuru çalışmalarının oluşturduğu kültürel değeri, tarihi ören yerlerimizle, Uyku Vadisi gibi muhteşem doğal güzelliklerle bisiklet vasıtası ile buluşturmak büyük ve önemli bir proje. Bu sene sınırlı tuttuğumuz katılımcı sayısı ile aslında turun bir denemesini gerçekleştirdik. Gelecek sene tüm dünya dan bisiklet tutkunlarının katılacağı ilimizin tanıtımına büyük katkıda bulunacak. Muğla'da bisiklet kültürüyle ilgili gelişmelerin ivme kazandığı bir dönemdeyiz. Bisikleti seven ve önemine inanan valimizin destekleri için çok teşekkür ediyoruz. Hedeflerimizi büyütmede bizlere güç veriyor. Bisiklet kullanımını ne kadar çok yaygınlaştırırsak bu spor dalında uluslararası başarılarla da adımızı duyurabiliriz. Tabi bisiklet sadece bir spor aracı değil, sağlıklı yaşama, sağlıklı nesiller yetiştirmeye ve temiz çevreye katkı sağlayan bir ulaşım aracı. O nedenle bisiklet kültürünün yaygınlaşması için gayret gösteriyoruz."

Serdar Cemal SÜZEROĞLUSerdar Cemal SÜZEROĞLU