Milas
Giriş Tarihi : 05-05-2022 17:15

Milas’ta eğitim öğretimin gülen yüzü oldular

Selimiye Timuçin Biliktan Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde hayvan yetiştiriciliği ve hayvan sağlığı alanında üretime başladı.

Milas’ta eğitim öğretimin gülen yüzü oldular

 

 

Selimiye Timuçin Biliktan Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde hayvan yetiştiriciliği ve hayvan sağlığı alanında üretime başladı.

 

Milas’ın Selimiye Mahallesi’nde yer alan Selimiye Timuçin Biliktan Çok Programlı Anadolu Lisesi, Milas’ın eğitim-öğretim kulvarında gülen yüzü olmaya devam ediyor. Okul Müdürü Tibet Sökmenoğlu yaptığı açıklamada, “Milas İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın İsa Bal’ın önerisiyle okulumuzda açılan Muğla ilindeki ilk ve tek olan Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı alanında eğitim-öğretim faaliyetlerini özverili öğretmenlerin çalışmaları; meraklı ve girişimci öğrencilerin motivasyonla sayesinde sürdürülmektedir. Hayvancılığın bilimle buluştuğu, uygulamaların bire bir yapıldığı bir eğitim yuvası olmayı kendimize ilk edindik. Pandemi sürecinde okulumuz için alınan ancak pandemi nedeniyle kullanamadığımız ürünlerden biri olan kuluçka makinemizle, okulumuzun ilk üretim faaliyetine geçmesini sağladık. Ayrıca bir sonraki amacımız küçükbaş hayvan (koyun-keçi) yetiştiriciliğidir” dedi.

 

Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Alanı Ders Öğretmeni Veteriner Hekim Mevlüt Kiriş açıklamasında, “Bölgemizin hiç tükenmeyecek bir cevheri olan hayvancılığı gelecek nesillere aktarabilmeyi amaçlıyoruz. Kulaktan dolma bilgilerle değil bilimsel yollarla çiftçilerimizi yetiştirebilme gayreti içerisindeyiz. Bu nedenle çocuklarımızın eğitimleri için özveride bulunmaya hazırız. 5 Mayıs itibariyle Ligorin (yumurta verimi yüksek) ve Rhode Island Red (et-yumurta verimi yüksek) ırkları yumurtalarımızı kuluçka makinemize koyduk. 21 gün sonra okulumuzun ilk civcivlerini alacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu faaliyetlerin artarak hem öğrencilerimize hem de halkımıza hayırlı olmasını dilerim” şeklinde ifadeler kullandı.

 

 

Serdar Cemal SÜZEROĞLUSerdar Cemal SÜZEROĞLU