Muğla
Giriş Tarihi : 15-03-2022 09:56   Güncelleme : 15-03-2022 10:02

Mertcan Avcı Tahliye Edildi

Mertcan  Avcı Tahliye Edildi

Mertcan Avcı hakkında tahliye kararı verildi
Muğla'da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin'i öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan sanık Cemal Metin Avcı'nın tutuklu yargılanan kardeşi Mertcan Avcı hakkında, tahliye kararı verildi.
Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince, Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca "canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldürme suçuna iştirak" suçundan hakkında, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle hazırlanan iddianamenin iade kararına yapılan itiraz kabul edildi.
Mahkeme, yeni hazırlanan iddianameyi kabul ederek, yeni açılan dosyayı diğer dosya ile birleştirdi ve tutukluluk değerlendirmesinde tahliye kararı verdi.
Kararda, sanık Mertcan Avcı’nın üzerine atılı suç yönünden dosyadaki mevcut delil durumu, daha önce mahkemenin dosyasından aynı delil durumu ile sanığın tutuklanmasına ilişkin taleplerin reddine karar verilmiş olması, dosyada toplanması gereken sanığın etki edebileceği delil bulunmaması, hakkında uygulanan adli kontrol tedbirlerine uymuş olması ve kaçma şüphesinin bulunmaması dikkate alınarak, itiraz yolu açık olmak üzere tahliyesine karar verildiği belirtildi.
Davanın 11’inci duruşması 11 Nisan saat 14.00' de görülecek.
Baba Sıddık Gültekin, gazetecilere gönderdiği açıklamada, kardeş Avcı’nın daha mahkemeye çıkmadan Muğla 3. Ağır Ceza Mahkemesince tahliye edildiğini belirterek, artık mahkemeden hiçbir adalet beklemediğini belirtti.
Mertcan Avcı’nın, kızını kardeşi, babası, annesi ve ortaklarıyla beraber diri diri yaktığını savunan Gültekin, Muğla’ya bir müfettiş gönderilmesini ve dosyanın incelenmesini istedi.
Artık Muğla’ya gitmek istemediğini belirten Gültekin, “Canice katliam yapıyorlar ve mahkeme Mertcan Avcı’yı tahliye ediyor. O mahkemeye katılmak istemiyorum. Bu hakimden ben hiçbir adalet beklemiyorum. Gerçekten çok sinirli konuşuyorum. Artık kendimi hakim olamıyorum. Bu dünyada istediği tek şey adalet.” ifadelerini kullandı.
Baba Sıddık Gültekin, aile olarak dayanacak güçleri kalmadığını vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Gerçekten bir müfettiş yollasınlar. Bu dosyayı incelesinler. Bırakın adalet yerini bulsun. Gerçekten adalet yerini bulmazsa artık insanlar kendi adaletini kendisi sağlayacaktır. Bu bir tehdit değildir. Bu kızı diri diri yakılan babanın feryadıdır. Artık dayanacak gücümüz yok. Artık sesimizi duyun. Gerçekten yeter diyoruz. Savcı tutukluyor, mahkemeye çıkmadan tahliye ediliyor. Delilleriyle beraber her şey ortada. Artık gerçekten çıldırma safhasına gelmişiz. Yarın, öbür gün bu işin vebalini hiç kimse çekemez. Mahkemeyi boykot ediyorum. Bundan sonra mahkemelere katılmayacağım. Caniyi de serbest bıraksın. Kardeşi, beraber cinayete iştirak etmiş. Ya nasıl tahliye ediyor? Bu ne biçim bir şeydir?”  
Anne Şefika Gültekin de kızının diri diri yakıldığını vurgulayarak, anne olarak adalet istediğini belirtti.
Tahliye kararına tepki gösteren Gültekin, “Bu dünyada yoksa, öbür dünyada adalet var. Ben onları Allah’a havale ettim. O mahkemeyi de kabul etmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Serdar Cemal SÜZEROĞLUSerdar Cemal SÜZEROĞLU