Milas
Giriş Tarihi : 11-10-2014 06:54   Güncelleme : 11-10-2014 06:54

“Kantin sorununu belediye çözsün”

Milas 75. Yıl Devlet Hastanesi Müdürlüğü ruhsat işlemlerini tamamlamadığı gerekçesiyle mühürlenen kantinler için belediyeden çözüm istedi.

“Kantin sorununu belediye çözsün”
Milas 75. Yıl Devlet Hastanesi bahçesi ve dışında bulunan kantinler ruhsat işlemlerini tamamlamadığı gerekçesiyle Milas Belediyesi tarafından mühürlendi.
Kantinlerin kapalı olması nedeniyle hasta ve yakınlarının, sağlık çalışanlarının mağdur olduğunu belirten Hastane Müdürlüğü Milas Belediyesinden sorunun biran önce çözümünü talep etti.
Konuyla ilgili basın açıklamasında bulunan 75. Yıl Milas Devlet Hastanesi Müdürlüğü, hastanede hızla artan hasta potansiyelinin, hizmet alanı ve tıbbi cihaz sayısındaki artışlar neticesinde ana binada yetersizlikler olduğunu ve hayırseverlerin, Milas Kaymakamlığının himayesinde Yeniköy Termik Santralleri Genel Müdürlüğü, Milas Belediyesi vb. pek çok kurumun katkıları ile ilave prefabrik yapılar tamamlanarak halkın hizmetine sunulduğunu belirtti. 
Prefabrik olarak yapılan veya yapımı devam eden, hastane kantini, patoloji laboratuarı ve  ek poliklinik binaları  için ruhsatlandırma için belediyeye  başvurulduğunu kaydeden hastane müdürlüğü “Milas Belediyesinin Büyükşehir  sınırlarına dahil olması nedeniyle  yeni bilgi ve belgeler talep edildiğinden ruhsatlandırmada gecikmelere neden olmuştur. Hastanemize ait kantin  2013 yılında  ihale yapılmak suretiyle  kiraya verilmiştir. İşletmeciye, belediye tarafından ruhsatlandırma işlemi tamamlanmadığı gerekçesi ile işletme ruhsatı verilmemektedir. Kantin binasının kapalı olması nedeniyle hasta ve yakınları, sağlık çalışanları mağdur olmakta ve çok sayıda şikâyet almaktayız. Bu nedenle Milas Belediye Başkanlığımızın her zaman olduğu gibi bu konuda da gerekli hassasiyeti göstererek konuyu çözeceğini umuyoruz” ifadelerini kullandı.