Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 14-04-2021 07:31   Güncelleme : 14-04-2021 07:31

Hesap verebilirlik, yerel yönetimler, siyasiler, Muğla...

O PAYLAŞIM BİR ESPRİ KONUSU ÇIKTI

Hesap verebilirlik, yerel yönetimler, siyasiler, Muğla...

Önce bir açıklama paylaşalım. İYİ Parti Muğla'da keyifli bir hale gelmiş de haberimiz yokmuş.
Dünkü yazımda İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun'un sosyal medya paylaşımından söz etmiştik. Milletvekili Ergun konuya açıklık getirdi. Keşke önce konuşsaymışız.
Meğer teşkilatlardan hastalığı için arayanlardan “Vekilim ohh maşallah siz yatın biz çalışıyoruz.” diyenler olmuş. O da “Bir tane üye kaydetmiyorsunuz. Hastalığım geçsin gösterrim ben size” babında esprili yanıt vermiş. Hepsi buymuş. Kendisi “Keşke paylaşıma bir gülücük koysaymışım. Yanlış algılanacağını düşünmedim. Biz çok neşeli bir partiyiz.” dedi. İl Başkanlığı için de hiç bir müdahalesi olmadığını, sunucun tamamen teşkilat kararı olduğunu kaydetti. Bir de sağlığı için arayanlara aracılığımızla teşekkür etti. Tekrar geçmiş oldun...

xx xx xx
MHP İL BAŞKANI MEHMET KORKMAZ'IN DEĞERLENDİRMESİ
FRT TV’de geçen hafta Esma Turan’ın “İş’te Muğla” programının konuğu olan MHP Muğla İl Başkanı Mehmet Korkmaz gündeme dair açıklamalarda bulunurken vatandaşın sorunlarını dile getirmiş. Malasef ben izlemedim. Demek ki MHP'ye göre de sorunlar varmış.
Niyetim genel politikaya girmek değil, hala birilerine anlatamamış olsam da ben yerel gazeteciyim.
Başkan Korkmaz, Esma Turan’ın Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanıp UKOME kararı ile uygulamaya konulan “Yol Üstü Ücretli Otopark” uygulaması ile ilgili sorusuna “Ben yol üstünde otopark ücreti ödüyorsam orada benim aracıma gelecek zararları sigorta şirketimi yoksa belediye mi karşılayacak” diye soruyla karşılık vermiş.
İşte bu aklıma gelmemişti. Sahi araç park edildiği yerde zarar görürse, zarar verende ortada yoksa ne olacak?
Bir de “Caddelerde eskisi kadar park eden yok. İşletmeci tahmin edilen araç sayısına ulaşamazsa, hatta zarar ederse, zarar belediyece mi karşılanacak?” diye soranlar da çıkıyor...

xx xx xx
MHP İl Başkanı Korkmaz “Bu konuyla ilgili genel merkezimize bilgi verdik. Otoparklarla ilgili yeni bir kanun mu çıkarttılar yoksa eskisi gibi mi devam ediyor diye merak ettik. Eğer eskisi gibi olsaydı Danıştay tarafından bu karar iptal edilmişti, ama yeni bir boşluk buldular galiba. Benim bildiğim kadarıyla sigorta yapılması lazım. Orada aracıma gelecek zararları kim, sigorta şirketleri mi yoksa belediye mi ödeyecek? Burada bir kargaşalık var” diye devam etmiş.
Anlaşılan Başkan Korkmaz uygulamadan rahatsız değil. O park edenlerin, edeceklerin araçlarına gelebilecek zararın tazmininin derdinde...
Olsun, AK Parti ve İYİ Parti'de bu kadar dertlenen de yok!
Muğla'nın en önemli sorununun “Su ve kanalizasyon” olduğunu belirten MHP İl Başkanı Korkmaz, “Şu anda pandemiden dolayı esnafımız, tüccarımız, işçimiz mağdur durumdalar.” derken bu konuda da şu ifadelerde bulunmuş:
“Onun dışında en büyük sorunumuz su, kanalizasyon ve kaçak yapı. Vatandaş kaçak yapıyı yapıyor ama bunda Büyükşehir Belediyesinin de bir suçu olduğunu düşünüyorum. Bir diğer sorun ise su sorunu. Menteşe’de devamlı su sıkıntımız var. Cumhur İttifakı yeni bir su getirme çalışmaları yapıyor. Su sorununda onunla giderileceğine inanıyorum.”

xx xx xx
MENTEŞE BELEDİYESİ FAALİYET RAPORU
Demokrasi ile ilgili pek çok tarif var. Benden önce söyleyen oldu mu bilmiyorum, bence en kısa tanım “Demokrasi gücün denetlenmesi” olmalı...
Beğenirsiniz beğenmezsiniz, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz'ın muhalefeti bu anlamda önemli. Sorguluyor. Sorgulamalıyız. Sorgulananlar da demokrasiye inanıyorlarsa sorgulanmalarına kızmamalılar. Ayrıca sorgulanmaları ciddiye alındıklarını gösterir. Şeffaf ve hesap verebilir olmalılar...
Geçtiğimiz günlerde Menteşe Belediyesi 2020 Yılı Faaliyet Raporu oylandı.
Menteşe Belediyesi Nisan Ayı Meclis Toplantısı, Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Menteşe Belediyesi 2020 yılı faaliyet raporuna Cumhur İttifakı ortakları AK Parti ve MHP’den ret, CHP’den evet kabul oyu geldi.
Oylama sonucunda Menteşe Belediyesi 2020 yılı faaliyet raporu oy çokluğuyla kabul edildi.
Faaliyet raporunun “aklanması” için CHP'li üyelerin oyları yetiyor. Yine de Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, teşekkür konuşmasında “Bu dönemde sizlerle birlikte uyum içerisinde çalıştık. Aynı azim ve heyecanla Menteşe için çalışmaya devam edeceğiz. Bu anlamda değerli meclis üyelerimize ve belediyedeki tüm çalışma arkadaşlarımıza emekleri ve hizmetleri için teşekkür ediyorum.” demiş.

xx xx xx
CHP'li üyelerin “hayır” deme şansı var mı?
Hangi oylama olursa olsun öncesinde guruplar; CHP Gurubu, AK Parti Grubu, MHP Grubu, İYİ Parti Grubu toplantı yapar. Burada İYİ Parti Gurubu yok. Üyeler gurup kararlarıyla gelirler Meclise. CHP'li üyelerin gerekiyorsa karşı çıkma, muhalefetteki üyelerin gerekiyorsa onaylama şansı yoktur. Bu partiden ihraç sebebidir...
Bu da “demokrasinin cilvesi” olmalı..!
Yine de muhalefetiyle iktidarıyla Menteşe Belediyesi Meclis Gurup Başkanlarının veya vekillerinin
partililerine, kendilerine oy verenlere, hemşerilerine hesap vermeleri gerekmez miydi?
Belediye Başkanı Bahattin Gümüş mecliste CHP Gurubu tarafından onaylanan faaliyet raporunu kamuoyu ile paylaşırken, AK Parti ve MHP'li Meclis Üyeleri de bir basın toplantısı düzenlemeliler ve Menteşe Belediyesi 2020 Yılı Faaliyet Raporuna neden “Hayır” oyu verdiklerini açıklamalılardı.
Böylece seçmenler CHP'li Meclis Üyeleri faaliyet raporunu onaylamakla, AK Partili ve MHP'li üyeler “Hayır” derlerken doğru olanı mı yaptılar sorgulanabilmeliydi...
Evet meclis toplantıları haalka açıktır. Ancak pandemi ortamında vatandaşların meclis salonunu doldurmalarının doğru olmayacağı gibi, pandemi olmasa da o salon yeterli olmayacaktır.
O yüzden şeffaflık, hesaap verebilirlik ve sosyal medyayı kullanabilirlik önemli...
Şindi “Meclis toplantıları internette canlı yayınla veriliyor” denebilir... Kaç kişinin haberi var..?

xx xx xx
KAÇAK YAPILAR MESELESİ
Geçenlerde Nejat Altınsoy arkadaşımız sosyal medya hesabından “Yassıca Adası'ndaki yapı yıkıldı” diye bir haber paylaştı. Şöyle:
“Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Fethiye’nin dünyaca ünlü Yassıca Adasında tespit edilen kaçak yapı, İl Müdürlüğü ve Fethiye Belediyesi ekipleri eşliğinde yıkıldı. Doğal Sit Alanı Yassıca’da gerçekleştirilen yıkımın, 775 sayılı gecekondu kanunun 18. maddesine göre gerçekleştirildiği belirtildi.”
Koskoca Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koskoca Fethiye'de yıkılması gereken bir tek yapı bulmuş. Ne güzel... Kaçak yapılaşmaya karşı önlemler işe yarıyor olmalı..!
Aklıma Menteşe Belediyesi'nde geçtiğimiz günlerde Gökova Akbük'te kaçak yapıların yıkımı ile ilgili alındığı söylenen karar geldi. Duyumlarımıza göre, Cennet Akbük'ü Koruma ve Güzelleştirme Derneği Başkanı Mustafa Urhan'a ait “Doğa Restaurant, Otel, Camping, Beach” ile 20 kadar yapı için yıkım kararı alınmış.
Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bir yapı yıkıyor haber oluyor, Menteşe Belediyesi'nin yıkım kararı ile ilgili bir basın açıklaması yok...

xx xx xx
Menteşe Belediye Encümeni “Doğa Restaurant, Otel, Camping, Beach” için tamamen yıkım mı yoksa kapı pencere yıkımı kararı mı verdi. Kesin olarak kaç yapı, bu yapılar kimlere ait..?
Merak edip bize soranlar var. O AK Parti ve MHP Meclis Üyelerinin onaylamadığı faaliyet raporunda kaçak yapılaşma ile ilgili bir fasıl varmıydı acaba?
Pandemiden önceki son yaz Menteşe Belediye Başkanı Gümüş ile Muğlaspor eski başkanı Erol Kapiz sosyal medya hesaplarından Akbük'ten deniz içinden az poz vermemişlerdi. Muhtemelen oradaki yapılaşmayı, daha doğrusu betonlaşmayı bizzat tespit etmişlerdir...
Hala Akbük ile ilgili İmar Barışı'ndan kaç kişi yararlandı, kaç kaçak yapı belirlendi, akıbetleri ne oldu, ne Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ne de Menteşe Belediyesi bir rapor açıkladı....
Burada durum buysa eğer öteki koylarda, kıyılarda nedir acaba?
Çok şey istemiyoruz. Muğla'yı, yetkililerimizin, sorumlularımızn ne yaptıklarını kamu adına merak ediyoruz...

xx xx xx
Nejat Altınsoy'un paylaştığı haberin altına o gün Harita Mühendisi Özden Ahmet Akgüç önemli bir paylaşımda bulundu. “Kaçak yapıları yıkmak çok önemlidir.” diyen Akgüç şöyle yazdı:
“Ancak bazı yerlerde kaçak yapılara kör gözle bakılır iken, bazı kaçak yapılar da kollanıyor.
Çağımızda uydu fotoğrafları var. Bu fotoğraflar ile hangi yapıların 31.12. 2017'den sonra kaçak olarak yapıldığını belirlemek çok kolaylaştı. Insanları rahatsız eden, kacak yapılara çifte standart ile yaklaşmaktır.”
Var mı itirazı olan?
------------------------------ -----------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: İyi yazamıyorsan, iyi düşünemezsin; iyi düşünemiyorsan başkaları senin yerine düşünür.
— George Orwel
ÇİVİ
Arkadaşım kime kızdıysa “Askıda oruç olur mu?” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

AdminAdmin