Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 21-04-2021 06:24   Güncelleme : 21-04-2021 06:24

Duyarlı erkek çığlıkları kadınlar için atılıyor...

“MOR PEDAL - KADIN BİSİKLET DERNEĞİ”

Duyarlı erkek çığlıkları kadınlar için atılıyor...
Yollarda “Mor Pedal”diye anılan bisikletli kadınları gördüğünüzde ne düşünüyorsunuz? Onlarla ilgili algınız ne..? Herkesin farklı algıları olabilir. “Mor” rengin ne olduğunu bilenler dışında “Bisiklet sporunu seven, bisiklet kullanmanın yaygınlaşmasını isteyen” bir gurup kadın algısının yaygın olduğunu düşünüyorum.
“Mor” rengin ne anlama geldiğini bilmeme rağmen ben bile ilk gördüğümde “Şehir içinde motorlu araç kullanımı yerine bisiklet kullanımının yaygınlaştırılmasını” amaç edinmiş bir gurup kadın diye düşünmüştüm. Çünkü Muğla'nın bu amacın gerçekleşmesine çok ihtiyacı var.
Ancak hadi vatandaşlar bir yana da bir “gazeteci” olarak öğrenmem gerekirdi.
Oysa o zaman “Mor Pedal - Kadın Bisiklet Derneği”nin sosyal medya hesaplarındaki profiline bakmam yeterli olabilirdi. Orada şöyle yazılı:
“Kâr Amacı Gütmeyen Kuruluş; Bisiklet odaklı kadın dayanışmasını hedefleyen bir dernektir. Her yaştan kadının performansını destekleyici turlar yapılır. Ailece katılabilirsiniz.”
Fikir veriyor...

xx xx xx
Bir zamanlar Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) gibi popüler olmuş Yeşiller Partisi'nin son genel başkanı Bilge Contepe dostumdur. O anlatmıştı. Bir gün bir aktiviteleri nedeniyle haklarında soruşturma açılır. Polis ifadelerini alır. Yeşiller Partisi'ni biz biliyoruz diye herkes bilecek değil ya... İfadeyi alan memur “Parti'nin adı?” diye sorunca “Yeşiller” yanıtı alır. “Nasıl yeşiller?”.. “Yeşiller Partisi”.. Memur yine sorar; “Karpuz yeşili mi?”.. “Çevre hakları, kadın hakları, insan hakları..” diye anlatmaya başlarlar. Memur “Anladık. Biz o kadarını biliyoruz. Siz şuna karpuz yeşili desenize. Dışı yeşil, içi kırmızı.” der..
Diyalog böyle devam eder. Çok güldük. Fıkra gibi... Muhtemelen de öyle...
Renkler önemli... Bir ara dönemin Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “Bölge Turizmi” için ittifak etmişler, buna “Turkuaz Gurubu” adını vermişlerdi. Bölgeyi Arupalılara “Tukuaz” rengi ile anlatmışlardı. Şimdikiler ne yapıyorlar bilen yok. Pandemidendir...
Neyse konumuz onlar değil...
“Mor Pedal - Kadın Bisiklet Derneği”nin simgesi bisiklet, ama rengi adı üzerinde; “Mor pedal”... Bisikletin yanına “Kadın dayanışması” ifadesini de boşuna koymuş olamazlar...

xx xx xx
İLK VE TEK KADIN FESTİVALİ MUĞLA'DA
Yasemin Duygulu başkanlığındaki Mor Pedal - Kadın Bisiklet Derneği bugünlerde pandemiye rağmen çok faal ve önemli projelere imza atıyor... Bisiklet farkındalığı yanında başka farkındalıklar yaratıyor. Mor Pedal - Kadın Bisiklet Derneği bildiğimiz derneklerden de değil. Öyle basın toplantısı ve açıklaması yapmıyorlar. Yaptıklarını, yapacaklarını sayfalarında paylaşıyorlar. Herkesin önünde orada oluşturuyorlar... Demokrasiyi içselleştirmişler...
Yasemin Duygulu sayfasında 8 Mart arifesinde şu paylaşımı yapmıştı:
“8 Mart Morpedal’ın kurumsal kimlik alıp 3. yılını geride bıraktığı gündür. Yoğun program nedeniyle erken kutlama yaptık. Aslında 5 senedir birlikteyiz. Çekirdek ekiple çıktığımız yola, kocaman bir aile olarak devam ediyoruz... Biz hiç birbirimizin kurdu olmadık! Hep elele, omuz omuza emek verip bugünlere geldik.”
Oldukça anlamlı bir söz. “Biz hiç birbirimizin kurdu olmadık!”.. Bütün kadınlar, kadın hareketleri için rehber olabilecek söz...

xx xx xx
Mor Pedal - Kadın Bisiklet Derneği o paylaşımın ardından 8 Mart'ta Türkiye'nin ilk ve tek 'Kadın Bisiklet Festivali' projesini “Hadin Sürüverem Gari” mottosu ile duyurdu.
Festivalin bu yılki amacının Muğla ve ilçelerini tanıtmak olduğunu belirten ve aynı zamanda proje sorumlusu olan Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu şöyle anlattı:
“Üç yıldır hazırlanıyoruz. Geçen yıl pandemi nedeniyle yapamadık. 'Hadin Sürüverem Gari’ projemiz 8 Mart'ta yola çıktı. Aksilik çıkmazsa önümüzdeki Eylül ayında gerçekleştireceğiz. Festival çadırlarımızı bu sene de Kışla da kurmak niyetindeyiz. Bu sene de şimdilik yaklaşık 40 ilden katılım bekliyoruz. Turistik özelliklerinden dolayı festival merkezi Marmaris veya Bodrum olabilirdi, ama katılımcılarımıza kadınlarımızın konukseverliğini il merkezinde göstermek istiyoruz. Değişiklik olmazsa bu sene amacımız güzel Muğla’mızı ve ilçelerimizi tanıtmak. Bunun için 13 ilçenin belediye başkanları ile ayrı ayrı görüşüyoruz. Menteşe'den başladık, Yatağan, Milas, Bodrum, Dalaman başkanları ile görüştük. Desteklerini aldık. Başta büyükşehir olmak üzere bütün belediyelerimiz yanımızda.”
Önceki yıllarda farklı yarışmalar, aktiviteler düzenlediklerini, Büyükşehir Belediyesi'nin müzik olayını üstlendiğini, bir konser havası yaşadıklarını belirten Duygulu “Bu yıl da böyle eğlenceli olacak. Evlerimizde yaptığımız yemeklerle festval alanında açık büfe kuracağız ve bisikletli bisikletsiz bütün Muğlalı kadınları bekliyoruz. Gelsinler, görsünler istiyoruz.” dedi...

xx xx xx
“DUYARLI ERKEK ÇIĞLIKLARI”
Mor Pedal - Kadın Bisiklet Derneği öteki aktiviteleri ile birlikte festival hazırlıklarını sürdürürken, bir başka projeyi daha uygulamaya koydu. Neredeyse bir aydır duyarlı erkekler kadınlar için ve onların yerine çığlık atıyorlar. Bunlar dernek üyelerinden Gülay Çelik'in sorumluluğunda paylaşılıyor.
Bu anlamda ilk paylaşımı 8 Mart tarihinde Yasemin Duygulu “Şiddet uygulanmış kadın fotoğrafları yerine gözü dönmüş şerefsiz canileri paylaşalım. 92 yaşındaki nineye tecavüz edeni, 5 yaşındaki çocuğunun önünde karısını öldüresiye döveni ağır cezalarla yargılayalım. Kravat taktı diye caniliğini hoşgörüyle hafifletmeye gitmeyelim. 'Çok aşıktım', 'Kıskandım' türünde bahanelerle şiddet uygulayana, mecliste çıkarılacak yasa ile 'Dur!' diyelim. I.Z. yerine İbrahim Zarap yazalım. Bu caninin 9 kere şikayet edilmiş olmasını ciddiye alalım. Kadını erkek şiddetinden koruyalım sonra kutlarız günümüzü” diye yaptı.

xx xx xx
Sanıyorum Türkiye'de ilk kez kadına şiddet ve kadın cinayetlerine karşı kadın-erkek dayanışması da Muğla'da gerçekleştiriliyor...
“Kadın bisikletli kavramı hem başlıbaşına devrimdir hem de kadının rol model ve duruşuyla ilgili olağanüstü güçlü bir imgedir. Sürekliliktir.” diyen Yasemin Duygulu'nun ardından aralıklarla dernek üyeleri paylaşımlar yaptı. Onlardan birinde de şöyle denildi:
“Keşke erkeklerde bir kadının üzerinde psikolojik şiddet uygulamak, hayatlarına müdahale etmek, sürekli baskı altında tutmak, bir çöpmüş gibi üzerlerine basmak yerine bizim gibi pedala basıp olabildiğince uzaklara yeşile maviye bisiklet sürseler. Kadınların şiddete değil de sevgiye, doğaya, kendine ayıracakları ufacık bir zamana ihtiyaçları olduğunu anlasalar, dünya daha yaşanılası bir hale gelirdi. Kadını güzelleştirirsen dünya güzelleşir.”
Mor Pedalcılar tarafından sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda da “Duyarlı Erkek Çığlıkları” konusunda şu bilgilendirme yapıldı:
“Serimize ülkenin dört bir yanından video yağıyor. Pankartsız, slogansız, basın açıklamasız eylemimize verilen bu desteğe minnettarız. Biz kadınlar; haykırmaktan, ağlamaktan, isyan etmekten çok yorulduk. Şimdi söz adam gibi adamlarda. Her birini alkışlıyor, kendimizi yalnız hissetmememize sundukları katkı nedeniyle teşekkürlerimizi sunuyoruz. Var olsunlar... Eylemimiz yıl boyu sürecektir. Dileğimiz; tek bir canlının bile fiziki ya da psikolojik şiddete maruz kalmamasıdır. Siyasi bir göndermesi yoktur. Tamamen insani bir haykırıştır. Hızla yükselen şiddet çıtasına dikkat çekmeyi hedefler... Gönderilen videoları geliş sırasına göre ara ara yayımlıyoruz. Şiddet yanlısı olmayan, söyleyecek sözü olan destekçilerimizin her biri çok değerlidir. Kadınların; cesaretli, sağlıklı düşünen, duruşu ile örnek olan bu erkeklere minneti sonsuzdur.”

xx xx xx
“Duyarlı Erkek Çığlıkları” şu ana kadar 4-5 erkek tarafından atıldı. Bunlar “Şiddetin her türlüsüne karşıyım” diyen erkek duruşuna selam olsun... #morpedalkadınbisikletderneği #şiddetinhertürlüsünekarşıyız #kadınerkekeşittir” sunumuyla Mor Pedal - Kadın Bisiklet Derneği,
Yasemin Duygulu ve Gülay Çelik sosyal medya hesplarında paylaşıldı.
Sizde bir çığlık atıp, adı geçenlere iletebilirsiniz...
------------------------------ -----------------------------
GÜNÜN SÖZÜ: Erkek olmak doğuştan gelen bir alın yazısı olsa da, adam olmak her erkeğe nasip olmuyor.
— Alıntı
ÇİVİ
Arkadaşım “Oturduk bizi sevmeyenleri ve sevme ihtimali olmayanları konuşuyoruz.” dedi.
Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

AdminAdmin