Milas
Giriş Tarihi : 30-11-2021 09:38   Güncelleme : 30-11-2021 09:38

Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi Belgesel Filmi ve Kitabı Tanıtıldı

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'nde yer alan, Menteşeoğluları Beyliği'ne başkentlik yapan ve Türk-İslam dönemi yerleşiminde önemli merkezlerden biri olan Beçin Antik Kenti için hazırlanan "Bir Tarih Hazinesi: Beçin Kalesi" belgeseli ve aynı adı taşıyan kitabı ve belgesel filmi tanıtıldı.

Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi Belgesel Filmi ve Kitabı Tanıtıldı

Bölgenin en önemli ören yerleri arasında yer alan ve yıl boyunca kazı çalışmaları devam eden antik kentte, gün yüzüne çıkartılan kalıntılar tarihe ışık tutarken, ayakta kalan tarihi yapılar da restore edilerek kültür turizmine kazandırılıyor.
Muğla Valisi Orhan Tavlı’nın himayesinde ilimizde yürütülen arkeolojik kazılara yardımcı olmak, ilimizin tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtımını sağlamak, tarih ve kültür değerlerini sevdirmek gerek ulusal gerekse uluslararası tanıtımına ve gelişimine daha geniş katkı sağlamak amacı ile Beçin Kalesi ve Ören Yeri için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan destek protokolü kapsamında antik kentin tanıtımı için belgesel ve kitap çalışması yürütüldü.
Bu kapsamda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğrenci Sarayı’nda önce basın mensuplarına belgesel filmin ve kitabın tanıtımı yapıldı.
Programda konuşan Muğla Valisi Orhan Tavlı, Antik çağlardan bu yana pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü ilimiz adeta bir açık hava müzesidir. Muğla'nın Karia, Likya, Selçuklu, Menteşe Beyliği ve Osmanlı’ya kadar birçok medeniyetin izlerini taşıdığını söyledi.
Kadim tarihi, muhteşem tabiatı, gelişmiş turizm altyapısı, kültür potansiyeli, tarıma elverişli toprakları ve ulaşım imkanlarının kolaylığı gibi faktörlerle Muğla'nın, dünyaca tercih edilen bir destinasyon haline geldiğini vurgulayan Vali Orhan Tavlı, "Günümüzün gözde sektörlerinin başında gelen turizm, ilimiz ve ülkemiz için son derece önemlidir. Bu nedenle günümüzün değişen ve gelişen turizm trendlerini iyi algılamalı ve değerlendirmeliyiz. Deniz, kum, güneş turizminin yanında doğa turizmi, sağlık turizmi, kültür turizmi, spor turizmi gibi alternatif turizm çeşitlerine imkân veren zengin potansiyeliyle Muğla oldukça rağbet görmektedir. Bu sayede ilimiz, turizmi tüm yıla yayılabilecek önemli merkezlerden biridir." dedi.
Kültür turizmi kapsamda Muğla'da bulunan turizm destinasyonlarının bütüncül olarak korunması, geliştirilmesi ve ilçeler arası entegrasyonun sağlanması amacıyla dört turizm destinasyonu kurulduğunu anlatan Vali Orhan Tavlı, kentte yürütülen arkeolojik kazılara yardımcı olarak tarihi ve kültürel varlıklarının tanıtımını sağlamak amacıyla kazı başkanlıkları ile kurumlar arası protokoller imzalandığını dile getirdi.
Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından 2020-2021 yıllarında kentte bulunan çok sayıda arkeolojik kazıya destek verildiğine söyleyen Vali Orhan Tavlı, şunları söyledi:
"Valiliğimiz Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından kazı, bakım-onarım ve çevre düzenlemesi gibi çalışmaları için yaklaşık 25 milyon destek verildi. Ayrıca Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından da arkeolojik kazılar için finansal destek sağlanmakta. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesinde bulunan Beçin Kalesi, Selçuklu Mimarisinin en güzel örneklerini sunmaktadır. Menteşe Beyliğine başkentlik yapmış Türk-İslam dönemi yerleşiminde önemli merkezlerden biri olan Beçin’de günümüze kadar ulaşmış pek çok önemli eser bulunmaktadır. Antik dönem, Selçuklu ve Osmanlı’dan üzerinde yaşadığımız topraklarda kalan tarihi ve kültürel değerlerimizi geliştirme konusunda çalışmalarımızın önümüzdeki yıllarda karşılığını alacağımıza inanıyorum."
Programda Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Beçin Kalesi ve Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İl Kültür Turizm Müdürü Zekeriya Bingöl, Belgesel Yönetmeni Bülent Sağlam da birer konuşma yaptı.
Toplantıya katılanlara belgesel ile birlikte hazırlanan kitap takdimi edildi.
BİR TARİH HAZİNESİ BEÇİN KALESİ BELGESELİ İZLEYİCİ İLE BULUŞTU
Gündüz bölümünde yapılan tanıtımın artından akşam saat 19’da ise MSKÜ 15 Temmuz Şehitler Salonu’nda “Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi” Belgesel Filminin gösterimi yapıldı.
Belgesel Film gösterimine Muğla Valisi Orhan Tavlı, Muğla Eski Valisi Amir Çiçek, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, Menteşe Kaymakamı Mehmet Eriş, Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ali Gemalmaz, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Beçin Kalesi ve Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş, Filmin Yönetmeni Bülent Sağlam, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mustafa Ercan, kurum amirleri, arkeoloji ve sanat tarihi bölümü öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı.
Belgesel filminin gösterimi öncesinde Beçin Kalesi ve Ören Yerinin tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan fotoğraf sergisi davetlilerin beğenisine sunuldu.
Programda Beçin Kalesi ve Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Kadir Pektaş ve belgesel filminin yönetmeni Bülent Sağlam birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından “Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi” Belgesel filminin gösterimi yapıldı.
Beçin Kalesi ve Ören Yerinin tarihi ve kültürel değerlerini izleyiciye yansıtan “Bir Tarih Hazinesi Beçin Kalesi” Belgesel filmi izleyicilerden büyük beğeni ve alkış aldı.
Gösterimin ardından Muğla Valisi Orhan Tavlı tarafından filmin yönetmeni Bülent Sağlam’a plaket takdim edildi.