Menteşe
Giriş Tarihi : 14-03-2022 13:08   Güncelleme : 14-03-2022 13:08

BAŞKAN SAVRAN: “MUĞLA’DA 50’DEN FAZLA DOKTOR İSTİFA ETTİ”

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran, pandemi sürecinde 519 sağlık emekçisinin hayatını kaybettiğini belirterek, Muğla’da kamuda çalışan 50’den fazla doktorun istifa ettiğini ileri sürdü. Savran, “14-15-16 Martta hakları için ‘GÖREVDEYİZ” diyen tüm sağlık emekçilerinin mücadelesine destek verdiklerini açıkladı.

BAŞKAN SAVRAN: “MUĞLA’DA 50’DEN FAZLA DOKTOR İSTİFA ETTİ”

 

Eğitim Sen Muğla Şube Başkanı Birdal Savran, yaptığı yazılı açıklamayla sağlık emekçilerinin 14-15-16 Mart’ta başlatacakları greve destek verdiklerini açıkladı.

Sağlık emekçilerinin hayata ve topluma adanmış bir mesleğin onurlu üyeleri olarak, emeğiyle, bilgisiyle, uzun yıllar süren eğitim ve mesleki deneyimlerine dayalı birikimleriyle insanlara hizmet verdiğini belirten Savran, pandeminin başladığı ilk günden bugüne Türkiye’de 519 sağlık emekçisinin halkın sağlığını ve yaşamını korurken hayatını kaybettiğini ifade etti.

“PİYASALAŞTIRMA POLİTİKALARI İFLAS ETMİŞTİR”

Savran, hayatını kaybedenler başta olmak üzere tüm sağlık emekçilerini saygıyla andığı ve bütün sağlık çalışanlarına verdikleri insanüstü emek için teşekkür ettiği açıklamasına şöyle devam etti:

“İş güvencesinin ortadan kalktığı, emeğinin ucuzlatıldığı ve değersizleştirildiği bir sağlık sistemi içerisinde; özveri ile Türkiye’nin her yerinde sağlık hizmeti vermeye devam eden, önce ‘insan’ diyen, vicdanları ile hareket eden, mesleki yeminlerini bir an olsun unutmayan tüm sağlık emekçilerimizi en içten duygularımızla selamlıyoruz. Dövizdeki kur artışıyla başlayan ilaç krizi derinleşti. İlaçta da dışa bağımlı politikalar nedeniyle en temel ilaçlar dahi eczanelerde yok! Hayat pahalılığı, her geçen saniye zam fırtınasıyla emekçi halkı kasıp kavururken, barınma, beslenme, ısınmaya erişemeyen, tüm hastalıklara açık hale getirilen halk, hastalandığında ise hem teşhis, hem tedaviye erişemez hale getirildi. Çünkü ‘Sağlıkta Dönüşüm’ adı altında piyasalaştırma politikaları iflas etmiştir.”

“KAMUDA ÇALIŞAN 50’DEN FAZLA DOKTOR İSTİFA ETTİ”

Sağlık sisteminin kırmızı alarm verdiğine dikkati çeken Savran, “Hastalar ilaca erişemezken, pandemi sürecinin kötü yönetiminin sürmesi, hekimlerin, sağlık emekçilerinin emeklerinin değersizleştirilmesi sonucu ilimizde kamudan 50’den fazla hekim istifası gerçekleşti, gerçekleşiyor.” ifadelerini kullandı.

Savran, MHRS sisteminden kamu hastanelerinde bazı branşlarda randevu alınamadığını, teşhis ve tedaviye ulaşımın imkansıza dönüştüğünü savunarak, şunları kaydetti:

“Döviz kurundaki artışla tıbbi malzeme de de dışa bağımlı olan Türkiye’de artık ortopedi, omurga ve kardiyovasküler cerrahi vb. tıbbi malzemeleri bulunmadığı için ameliyatlar yapılamaz durumda. İlacından, tıbbi teknolojisine, hizmet sunumuna kadar piyasaya açılan sağlık sistemi kırmızı alarm veriyor! Hekim ve sağlık emekçisi yetersizliği ve sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle sağlık hizmet ihtiyacının artmasını karşılayamayan sistem hekim ve sağlık emekçilerini makinaya dönüştürerek 5 dakikada hasta muayenesini dayatıyor! İktidarın yönetememe krizi derinleşirken bedeli hekimler, sağlık çalışanları ve yoksul halk ödüyor! Sağlık alanındaki piyasacı, performansa dayalı, ekip hizmeti anlayışını ve iş barışını bozan iktidar bir avuç sermaye kazansın diye halkı hastalandırıyor.”

Ülkenin ve emekçi halkın tüm sağlık emekçilerinin bedensel, ruhsal, sosyal yönden tam bir iyilik haline kavuşmasının ön koşulunun bu iktidardan kurtulmak olduğunu savunan Savran, “Tüm sağlık hizmetlerinin kamulaştırılarak, eşit-parasız sunulması, tüm sağlık çalışanlarının emeğinin hakkını aldığı, insanca çalışma koşulları ve örgütlenme özgürlüğünün sağlandığı bir ülkeyi hep birlikte kuralım. 14-15-16 Martta hakları için ‘G(ö)REVDEYİZ’ diyen tüm sağlık emekçilerinin mücadelesine selam olsun. Selam olsun insanı yaşatmak, sağlıklı kılmak için gece gündüz çalışan emekçilere.” ifadelerini kullandı.

AdminAdmin